Svátek chovatelů a milovníků ušlechtilých zvířat, která po tisíciletí doprovázejí člověka v dobrém i zlém, začíná dnes na Dostihovém závodišti v Pardubicích. Koná se zde mezinárodní výstava Koně v akci a během tří dnů se návštěvníkům představí na čtyři stovky koní různých plemen. Program obnáší řadu doprovodných soutěží a ponese se rovněž v duchu vojenské historie v sedle.

Popler a Ventura

Jedenáctý ročník výstavy Koně v akci, která se řadí mezi největší události tohoto druhu v České republice, zahájí dnes v 10 hodin průvodem všech zúčastněných koní. Páteční den je v podstatě předpremiérou před hlavním víkendovým děním – areál má za cíl přilákat zejména školáky a studenty. Nese tudíž název Svátek koní a dětí. Závodiště své brány otevře již o hodinu dříve a uzavře je hodinou osmnáctou.
Oficiální slavnostní zahájení výstavy se odehraje v sobotu v 10.30 hodin, společný průvod koní je pak na oba víkendové dny stanoven na 13. hodinu před zahájením hlavního programu.

Letošní podtitul výstavy zní „Uniformy v sedlech“. Putování vojenskou historií je tak ústředním bodem programu, který má připomenout vojenskou jezdeckou historii od antiky přes středověk, renesanci, baroko až po novověk. Představí se koně významných chovatelských teritorií a nebude chybět ukázka kavalerie generála Custera z občanské války Sever proti Jihu. Máme však sami rovněž bohatou historii využití koně na poli válečném. Před devadesáti lety byla například založena v Pardubicích Ústřední ekvitační vojenská jezdecká škola a o rok později zde vznikl Jezdecký pluk 8. Ten měl svého předchůdce v armádě rakousko-uherského mocnářství.

Výlet do minulých časů si udělají i naši dva významní jezdci – Josef Váňa starší a Jaroslav Hatla. V roli svých slavných předchůdců se utkají coby Rudolf Popler a František Ventura a zopakují si souboj v parkuru po sedmasedmdesáti letech. Odehraje se v sobotu v samotném závěru programu.

V Pardubicích budou vystaveni mimo jiné koně pura raza espaňola, cruzado, Furioso z hřebčína Motěšice a další. Kdo má rád spíše „chladnou“ krev, může se těšit na národní šampionáty klisen norika nebo soutěž v tahu klády či orbě.