Cestovatel Leoš Šimánek přijede zítra do Pardubic se svou diashow Havajské ostrovy. Navštívit ji můžete v Domě kultury Dukla v sobotu i v neděli. Volné vstupenky jsou ještě na představení v 19 hodin, v prodeji budou hodinu před začátkem.
Ve čtvrtek Leoš Šimánek odpovídal v on–line rozhovoru čtenářům Deníku. Vybrané dotazy otiskujeme.

Jak jste se seznámil se svojí ženou? Věděla, koho si bere, že bude jezdit po světě? (Martina Dvořáková)
V lednu roku 1990 jsem se konečně mohl vrátit do mé vlasti (v 1968 jsem byl donucen opustit republiku, angažoval jsem se proti vpádu okupačních vojsk) a první moje cesta byla do Orlických hor, kde jsem strávil v chalupě mých rodičů překrásné dětství. Otec, choceňský učitel, tam založil školu v přírodě, jež funguje i v zimě. Jezdívají tam žáci z Chocně na lyžařský výcvik a s nimi jako učitelka má nynější manželka Lenka. V té době byla již plánovaná má první cesta východním směrem po bývalém Sovětském svazu. A paní učitelku Jiráskovou, tak se dřív jmenovala moje manželka, jsem pozval k nám na chalupu a vykládal o plánované cestě do Ruska. Lenka byla celá nadšená a navrhl jsem jí, že v dakarské Tatře, kterou jsme na cestu měli z Kopřivnice přislíbenou, máme ještě jedno volné sedadlo. Rozhodnutí padlo rychle, manželka dala ve škole výpověď a vyrazili jsme na cestu. Poté, co jsme se na podzim vrátili zpátky do republiky, jsem Lence navrhl: „Když to mezi náma dobře fungovalo v Rusku, musí to dobře klapat i všude jinde na světě.“ V dubnu r. 1991 jsme se vzali na Staroměstské radnici v Praze a prvního května odlétali do Kanady do mého srubu v divočině i s Lenčiným pětiletým synem Jakubem z prvního manželství. Toho jsem vyženil, a tím vyfasoval již kluka do divočiny jako stvořeného. Naše svatební cesta trvala celý rok.

Jak vypadá váš rodinný život? Sejdete se doma jen tak, nebo stále žijete cestami? (Petra Novotná)
Nejradši jsem s manželkou, synem a dcerou na cestách. Ty náš rodinný vztah utužují - jsme odkázáni jeden na druhého, a děti i manželka cestování milují. Když se vrátíme do republiky, očekává nás vždy spousta práce, sestavit z cesty diashow, vydat knihu, připravit turné po republice. S dcerou a synem se vídáme zřídka, jak Veronika, tak Jakub studují v Hradci Králové a domů do Rtyně v Podkrkonoší se dostanou jen na víkend. Tam plánujeme naše další cestování. Jakubův nápad byl vydat se příští rok do Austrálie.