Koupit dítěti kopačky nebo brusle? Bude hrát fotbal nebo hokej? Jenže jen brusle nestačí. K tomu hokejku, helmu, chrániče… Tak na to nemáme – to si asi říká spousta rodičů, jejichž dítka by si chtěla vzít vzor z našich zlatých hokejistů z pražského mistrovství světa a následovat Hašky, Jágry, Pasterňáky a další. Je opravdu hokej sportem pro vyvolené? Je opravdu tak finančně náročný, že si ho mohou dovolit hrát jen děti movitějších rodičů? V Pardubicích určitě ne! Dokonce v prvních fázích nestojí výstroj prakticky nic, dětem ji totiž kluby půjčují zdarma. Alespoň v začátcích.

Časy, kdy i ti nejtalentovanější hokejisté, kteří dosáhli met nejvyšších, vyrůstali na vesnických rybnících, jsou dávno pryč. Dnes mají například v českém „Hockeytownu“ – Pardubicích k dispozici dvě haly, k tomu posilovny, pronajaté tělocvičny… A hlavně je vedou i profesionální trenéři.

Ale zpět k výbavě. „Pro začínající hráče máme připravené zdarma startovací sety, které průběžně doplňujeme. Hráči si je mohou zapůjčit, dokud z nich nevyrostou. Poté, pokud jsou v dobrém stavu, je půjčujeme dalším začínajícím hráčům. Momentálně máme v oběhu asi 150 setů,“ řekl Pardubickému deníku hlavní trenér pardubické mládeže Petr Hemský ml.

Děti mohou v Pardubicích začínat v útlém věku a nedostanou od hokejových trenérů jen hokejovou průpravu. „V Dynamu máme Sportování s Dynamáčkem, které probíhá v květnu a červnu. Je to vyloženě pohybový kroužek pro děti ve věku od 4 do 6 let, na který pak od září do března navazuje Bruslení s Dynamáčkem, opět pro děti 4 až 6 let. To je dvakrát týdně od září do března a stojí tři tisíce korun,“ dodává Hemský.

Český svaz ledního hokeje podporuje začátky hokejistů po první dva až tři roky sportování. Do jednotlivých klubů i nižší úrovně každý rok přijde kolem deseti hokejových souprav. Klub je rozdělí mezi nově příchozí, takže náklady na start kariéry jsou minimální. Čím starší dítě, tím ovšem větší náklady. U malých dětí nákladnější dopravu většinou hradí klub, jezdí se autobusem. Kolem páté, šesté třídy chtějí rodiče většinou vidět své potomky na ledě, tak je vozí na rozumné vzdálenosti často sami.

Náklady pak rostou s růstem dítěte, brusle mohou vyjít na dva tisíce, když se bavíme o školákovi z první třídy. Pak ve starších žácích mohou přijít i na dvacet tisíc. „Záleží na kvalitě, značce, jsou samozřejmě i levnější. Hokejka, když mám malé dítě, je v řádech menších tisíců, v deváté třídě už ale může vyjít i na 7, 8 tisíc. Můj syn jich v deváté třídě měl 14,“ uvedl Richard Čihák, dlouholetý trenér mládeže, který si prošel Pardubicemi, Chrudimí a nově rozjíždí mládež v Nové Pace.

„Co se týče výstroje, je to to samé. Funkční prádlo stojí kolem 1500 korun, ale dá se koupit i do pětistovky, nabídka trhu a výběr jsou obrovské. Celkem tedy pro menší dítě včetně holenních chráničů, suspenzoru a s hokejkami se pohybujeme kolem 8 tisíc korun. Helma, tam jsou obrovské rozdíly, od 1500 do 7 tisíc,“ dodal Čihák.

Ten doufá, že právě úspěchy českých hokejistů na mezinárodním poli přilákají na led více dětí. „Patrné to bude v měsících srpen a září, kdy probíhají nábory, především pak akce „Pojď hrát hokej“, kterou spolupořádá Český svaz ledního hokeje. Je na každém městě a na každém klubu, aby to správně uchopil a využil toho nadšení jak u dětí, tak i rodičů. Musíme z toho dostat maximum, dostat ty děti na zimní stadiony, ať už je to v malém nebo velkém městě,“ zdůrazňuje Čihák.

Pardubický klub oslovuje rodiče i děti celoročně při zápasech A týmu, tak i přes sociální sítě. „Jezdíme i do mateřských školek, tam výborně funguje náš nový maskot. Vloni jsme měli přihlášených 130 děti na Bruslení s Dynamáčkem,“ přibližuje náborovou činnost Dynama jeho hlavní mládežnický trenér Hemský.

Dodává, že tím, že Dynamo došlo letos do finále a k tomu se Česko stalo mistry světa, tak očekává, že o hokej bude ještě větší zájem. „Proto už přemýšlíme, že první tréninky budeme muset udělat dva ledy po sobě, místo obvyklé jedné hodiny,“ zauvažoval dopředu Hemský.

Porovnání se Švýcarskem

Srovnání cen poskytl Deníku bývalý juniorský matador Dynama Václav Husák žijící ve Švýcarsku (sám má syna hokejistu):

Ve Švýcarsku vyjde výzbroj pro juniory na zhruba 50 tisíc korun. Cesty na tréninky a zápasy podle něj vyjdou ročně na 25 tisíc korun, dva roční kempy stojí v přepočtu asi 35 tisíc korun. Za 4 – 6 hokejek zaplatí ročně dalších 20 tisíc korun. „Čas nepočítám, ale kolem vašich 140 tisíc korun za rok to bude,“ sdělil Husák.