Na jednom konci regionu voda opadla, na druhý přišla. V okolí Pardubic se včera rozlila Chrudimka a Novohradka a opět se uzavíraly silnice. Mezi Úhřetickou Lhotou a Úhřeticemi včera místo silnice tekla právě Novohradka.

Voda přes silnice

Obyvatelé nedalekých Stojic sledovali stoupající vodu po celou noc.
„Ještě asi tak ve dvě ráno se za domem dalo projít suchou nohou. Teď do devíti ráno voda nastoupala až k domu," popsali hostovičtí dobrovolní hasiči, kteří byli přivolaní k vyčerpání vody ze sklepa. Kolem deváté hodiny byla také kvůli vodě uzavřena silnice na obec Štětín.

„Poslední, kdo to tady projel s osobákem, měl vodu až po světla a auto v silném proudu málem utopil. Silnici zavíráme a voláme silničáře, aby přivezli zábrany," uvedli pardubičtí strážníci, kteří na místo vyjeli odklánět řidiče.
Chrudimka se ke třetímu stupni povodňové aktivity dostala v úterý v noci ve 22.00 hodin. Zalila také pole a silnici mezi Mněticemi a Černou za Bory. Voda v Chrudimce dosahovala k desáté hodině dopolední pod dolní hranu stavidla. V té době už byla dávno zalitá místní hospoda v sousedství splavu. A podle pracovníků Povodí Labe by se voda v Chrudimce mohla ještě zvedat.

Na třetím stupni povodňové aktivity nadále zůstává také Labe v Přelouči a Loučná v Dašicích. Obě řeky už ve středu mírně klesaly.
Po úterní kritické situaci na Holicku si pro změnou mohou oddechnout obyvatelé obcí Litětiny, Horní Roveň, Dolní Roveň a Komárov. Z nejhoršího už jsou vesnice od úterního dne venku.
Voda začala v podvečerních hodinách opadat nejprve na Horní Rovni a poté klesla hladina Lodrantky také v Dolní Rovni. Přes noc z úterý na středu sice ještě platil stav pohotovosti, ale hrozba, že dojde k vylití místního rybníka Zbraň, se naštěstí nenaplnila.

Náročná noc

„Celou úterní noc hasiči a dobrovolníci pytlovali. Večer se voda zvyšovala především v Dolní Rovni a Komárově, v Horní Rovni naopak ustupovala. Do domů se voda naštěstí nedostala. Včera od rána hasiči odčerpávali vodu ze sklepů," prohlásila starostka Dolní Rovně Iva Vinařová.

Je až s podivem, jak se situace dokázala změnit za jediný den. Zpočátku jen vysoká hladina dokázala zaplavit několik zahrad, ani průjezd silnicí v Horní Rovni nebyl od dopoledních hodin možný. Zákaz vjezdu, který platil od křižovatky v Dolní Rovni směrem na Horní Roveň, byl však už druhý den zrušen.

„I když už byly odstraněny zákazy vjezdu, projíždějící auta komplikovala odčerpávání vody ze sklepů, která byla vypouštěna do silnice," informovala náš Deník starostka Iva Vinařová.
Zlepšujícímu se stavu výrazně napomohlo, že alespoň na nějakou dobu přestalo pršet. „Když jsem jel v úterý zhruba ve 14 hodin z Holic na Roveň, za značkou obce Dolní Roveň tekla voda z příkopů do silnice. Pak jsem se tam vrátil asi po 16. hodině, a to byla voda už přes celou silnici. Zaplavené bylo také parkoviště bývalého kravína hned na kraji obce. Musel jsem jet hodně pomalu, protože voda sahala do výšky přibližně 20 centimetrů. A znovu jsem jel do Rovně tak v 18 hodin.  Silnice byla potopená ještě více. Musel jsem volit cestu prostředkem vozovky. Na okraji silnice už stálo odstavené auto," uvedl Jan Klacl, který v Dolní Rovni pomáhal svým známým s velkou vodou.

Rychlé zlepšení

To bylo v úterý, ve středu ráno už bylo vše jinak. Silnice na Holice se dala projet bez komplikací a po vodě zde už nebylo  prakticky ani stopy.
I když se sice v úterý večer déšť opět spustil, srážky už nebyly tak vydatné. Škody však známy ještě nejsou. „Zatím nelze odhadnout výši škod. Určitě bude nutné opravit kanalizaci. Postupně se vše dokumentuje a opravuje," řekla starostka Dolní Rovně.
Včera se však voda stále ještě držela v některých místech, kde se vylil menší místní tok, který teče přes silnici podél Lodrantky.

Jiří Sejkora, Iveta Koubková