„Jen za minulý týden na Přeloučsku přišli houbaři ve třech případech celkem o 60 tisíc korun,“ uvádí statistiku mluvčí pardubické policie Eva Maturová.
K této závratné sumě přispěli zejména ti houbaři, kteří do lesa vyrazili autem. Zatímco majitele brouzdali lesem, zloději řádili v jejich vozech.
Seznam věcí, které pobrali, ale připomíná seznam předmětů, které teď v Anglii mizí z obchodů po nájezdu „poklidných protestujících“: kabelky, peněženky, doklady, oblečení, notebook…

„V dalších dvou případech si pachatel odnesl rybářské pruty, jeden z poškozených majitelů vozidla měl mít v autě uložené i drobné mince, jejichž celková hodnota už dosahovala 3.500 korun. I tuto ‚tajnou pokladničku‘ neznámý zloděj našel a určitě s ní nepohrdl,“ konstatuje Eva Maturová.
Bohužel v našich krajích nejsme na takové společenské úrovni, abychom mohli nechávat v autě cenné věci bez téměř jistého rizika, že se nestanou terčem nenechavců všeho druhu.

„Pamatujte na to, že pachateli na vykradení auta stačí jen pár minut, někdy i vteřin. Nenechávejte ve svých vozidlech žádné cenné věci, ani kabelky s osobními doklady. Nejen, že o ně přijdete, ale strávíte spoustu času na úřadech při zařizování nových dokladů. Policisté sice s houbařskou sezónou počítají, ale uhlídat každý kousek lesa je nereálné,“ podotýká Eva Maturová.

Kuriózním historkám ale není ještě konec.

„Na přeloučské policejní oddělení se také dostavil muž cizí národnosti hovořící plynulou češtinou, který uvedl, že v lese na houbách ztratil 300 eur. Peníze měl mít uložené v náprsní kapse a do lesa mezi obcemi Semín a Komárov odjel vozidlem z půjčovny. Autem se vrátil zpět, ale následně zjistil, že kapsa je prázdná a v osobním automobilu peníze také nejsou. Po takovém nepříjemném zjištění se vydal zpět do míst, kde se procházel, ale tentokrát nehledal houby. Snažil se najít postrádanou peněžní částku v hodnotě okolo sedmi tisíc korun, ale neúspěšně,“ sděluje policejní mluvčí.
Případného nálezce je ale třeba upozornit, že jsou-li peníze opravdu v lese, z jejich nálezu se tak může radovat jiný houbař.

V případě, že je přinese domů kromě křemenáčů i kdysi tvrdou evropskou měnu, může se dopustit trestného činu zatajení nálezu, pokud nález finančního obnosu neoznámí.