Očekávalo se drama, ale nakonec se střídání starostů na Dukle obešlo bez větších hádek. Osmičlenná koalice utvořená hned ze šesti politických subjektů hlasovala přesně podle zákulisních dohod. Starostou se tak v pátém městském obvodu stal Jiří Rejda z hnutí ANO, místostarostou Jaroslav Kňava z ODS a radními obvodu budou pro následující čtyři roky Petr Dufek (Pardubáci), Tomáš Rejda (Patrioti Pardubic) a Jiří Janoš (ODS).

„Volby jasně vyhrálo Sdružení pro Pardubice, povolební vyjednávání se ale nevyvíjela dobře. Složení šestikoalice považuji za neférové jednání. I občané jsou tím zklamáni," posteskl si před volbou končící starosta Jiří Hájek.

Rozštěpená ČSSD

Nová vláda v pátém pardubickém obvodu mohla vzniknout i díky rozštěpení ČSSD. Zatímco končící místostarosta podporoval podle pokynů stranického vedení Jiřího Hájka, zastupitelka Pavlína Mazuchová se rozhodla podepsat dohodu s Jiřím Rejdou.
„Zdá se nám to velice podivné. Prý jsem nevěděl, jakou koalici chci. Ale já jsem jasně řekl, že preferuji jednání nejprve s vítězem voleb. To je slušnost," nechal se slyšet Ladislav Doležal.

Mnohem větších rozruch než změna na postu starosty ovšem způsobila volba místostarosty. Jediným navrženým kandidátem byl bývalý starosta Jaroslav Kňava.

Po jeho zvolení se sálem Domu kultury Dukla ozval pískot a jedna z divaček na chvíli přerušila jednání zastupitelů s dotazem: „Proč vlastně chodíme k volbám?".

„Budu spolupracovat s každým v zastupitelstvu, jako jsem to ostatně dělal vždycky," řekl po svém zvolení Jaroslav Kňava.

Ten se ukázal jako velmi schopný vyjednávač, jelikož oba zastupitelé za ODS budou v radě obvodu. A to přesto, že občanští demokraté skončili ve volbách až na pátém místě. Ze strany, které skončily před nimi, budou mít zastoupení ve vedení Dukly pouze druhé hnutí ANO.

Velký návrat

Pro Jaroslavu Kňavu je to tak velký návrat do politiky, v posledních čtyřech letech byl jen opozičním zastupitelem v pátém městském obvodu. Jeho jméno totiž bylo spojeno s některými kauzami, jako byla třeba společná cesta s podnikateli na fotbalový zápas do Madridu. Není bez zajímavosti, že Kňavův návrat ve čtvrtek na zasedání zastupitelstva sledoval rovněž bývalý starosta MO Pardubice VII Milan Tichý, který se v době svého starostování dostal do podobných problémů.

Rýpnutí do svého předchůdce si neodpustil ani Jiří Hájek. „Předávám obvod v dobré kondici. Když jsem ho přebíral já, tak kromě projektů IPRM nebylo připravené nic," sdělil Jiří Hájek.

Ten poté svému nástupci Jiřímu Rejdovi předal nejen kytici, ale řízení schůze.

„Chtěl bych říct, že budu vůči všem vystupovat vždy slušně a vstřícně," slíbil Jiří Rejda.