„Každý den kontrolujeme stejně důkladně sto procent zavazadel i cestujících, výročí 11. září pro nás není v tomto ohledu mimořádný den,“ popsal dnešek Málek.

Letiště v Pardubicích stejně jako ostatní velká i malá letiště ve světě prošlo od roku 2001 řadou změn týkajících se bezpečnosti. Cestující se běžně setkávají zejména se změnami při odbavování a kontrole zavazadel. „Abychom splnili nové bezpečnostní předpisy, zpřísnili jsme veškeré kontroly cestujících a jejich příručních zavazadel,“ vyjádřil se ke změnám Málek.

Na letišti byl vybudován nový systém ostrahy zahrnující moderní rentgenové zařízení a kontrolní rámy. Po teroristických útocích v New Yorku se zpřísnila i pravidla pro to, co si cestující smějí vzít s sebou na palubu letadla.

Asi největší novinkou, kterou zaznamenal snad každý cestující, je zákaz nošení tekutin na palubu. Nyní již není možné si vzít do letadla láhev s limonádou nebo zubní pastu. Cestující může mít v příručním zavazadle pouze 100 ml tekutiny. Obsah musí být navíc v originálním balení a v igelitovém sáčku na zapínání.

Takové pravidlo ale neplatí pro jídlo. Proto musí všechny potraviny v příručních zavazadlech také projít rentgenovou kontrolou. „Zejména toto pravidlo nám zpočátku působilo problémy. Některým cestujícím se nelíbilo, že jim nápoje odebereme. Lidé si na to ale postupně zvykli,“ popsal průběh změn Málek.

Na letišti v Pardubicích se zatím nikdo o žádné výhružky nebo útok nepokusil. Podle ředitele letiště to souvisí i se skladbou cestujících a velikostí letiště. Většina odbavených letů jsou charterové lety, které přepravují uzavřenou klientelu cestovních kanceláří. „Teroristé si navíc vybírají zajímavější a větší cíle, aby šokovali. O pardubickém letišti devadesát procent světa ani neví, že existuje. To ale neznamená, že můžeme být méně ostražití. Kontroly provádíme stejně přísně jako na velkých letištích,“ vysvětlil Vít Málek.

Jak pro letiště Ruzyně, tak i pro to pardubické platí ta samá bezpečnostní nařízení určovaná Evropskou unií.

„My jsme jako členský stát povinni řídit se mezinárodními bezpečnostními nařízeními, které vydává Evropská unie. To platí nejen pro všechna letiště v České republice, ale i pro ostatní členské země,“ dodal Málek.

Kromě zavedení nových bezpečnostních opatření uvnitř letiště bylo navíc na jaře tohoto roku dokončeno kompletní oplocení letištního areálu. To má pomoci zajistit, aby se do areálu nedostaly cizí osoby nebo zvířata, a tím zabránit možným nehodám.

Tereza Harbichová