Před dvěma lety se vedení městyse rozhodlo oživit zdejší zámek a přilákat turisty. A záměr se daří. Uplynulou sobotu zavítaly do zámeckého areálu stovky lidí. Do Choltic je přivedly Burčákové slavnosti.
Návštěvníky z Pardubic svážel dokonce „burčákový motoráček". „Připravil jsem sedmdesát litrů burčáku a jen zasyčel," smál se nad prázdnými barely choltický vinař Miroslav Horák. Dobrý burčák je záležitostí jen několika hodin, pak už se jeho chuť vlivem kvašení mění. „Nesmí být ani hořký, ani moc sladký a musí příjemně perlit. Letos vyšel na slavnosti úplně přesně," chválil si načasování Miroslav Horák, který obhospodařuje vinice přímo v Cholticích. Pěstovat víno se prý v tomto kraji dá, i když každý rok je jiný. „Ten letošní vinařům přál. Globální oteplování je dobrá věc," podotkl vinař, který už dnes ví, že další várku burčáku bude mít připravenou kolem 30. září.
Návštěvníci slavností mohli ochutnat burčák i od dalších regionálních pěstitelů – například z Kutné Hory a Čáslavi. Pro děti se na místě lisoval z hroznů bio mošt.
Litr burčáku – nápoje, který by neměl mít více než šest procent alkoholu, se prodával za 80 až 120 korun.
Choltický kastelán Lukáš Rychtecký je rád, že o zámku se už ví i za hranicemi kraje. „Je velice příjemné, když přijedou turisté z Moravy nebo ze severních Čech. Někteří tady stráví i celý den. Dopoledne jdou jeden prohlídkový okruh, pak zamíří do zámecké restaurace na oběd a odpoledne si dají ještě dětský okruh s vodníky a černým divadlem. Mezitím se projdou v parku. Má sedmdesát hektarů, jsou zde rybníky, klidná místa, kde se dá posedět," vyprávěl kastelán o rozsáhlém areálu.
Choltický zámek skrývá také unikáty, o kterých donedávna téměř nikdo nevěděl. „Máme zde vybavením nejstarší barokní lékárnu na území České republiky, byla otevřena už v roce 1672. A spousta návštěvníků je také velice překvapena, když přijde do zdejší kaple svatého Romedia," uvedl Lukáš Rychtecký.
Na kapli je v současné chvíli lešení, bude se opravovat střecha, která se začala propadat. „Dostali jsme dotaci 400 tisíc z havarijního fondu Národního památkového ústavu," sdělil kastelán. Velkým plusem je podle jeho slov ochota obce zámek provozovat a hledat na něj peníze, a nadšení zdejších lidí, kteří zámku ve volném čase pomáhají.
Pavlína Roztočilová