Dvě i tři hodiny čekají pacienti v Přelouči na ošetření u praktického lékaře. Zdejší ordinace jsou zahlceny. Městu chybí dva praktičtí lékaři.
„Nejsou zajištěny dva obvody, což je několik set obyvatel. Čekací doby u zbylých lékařů jsou katastrofální, lidé si stěžují," uvedla starostka Přelouče Irena Burešová, která oslovila vedoucího lékaře přeloučské polikliniky a společně se snažili najít řešení. Nakonec se podařilo zajistit praktickou lékařku alespoň na tři dny v týdnu.
PLAT 70 TISÍC
V Přelouči by měla začít ordinovat ještě další „nasmlouvaná" lékařka, ale až za rok a půl. Jde o studentku medicíny, kterou ještě čeká rok a půl povinné praxe
v Pardubické nemocnici.
„Snaží se dělat nábory už na fakultách, ale absolventů je velice málo a ještě řada
z nich má domluvenou práci v Německu, kde jim dávají nástupní plat 70 tisíc korun," komentovala přeloučská starostka situaci na „zdravotnickém" trhu práce. Navíc absolventi musí pracovat pod dohledem.
Stárnutí praktických lékařů, kdy nejvíce jich je ve věku od 55 od 65 let a mladí chybí, se již vloni rozhodl Pardubický kraj řešit vyhlášením speciálních grantů.
„Na podporu lékařů připravujících se na poskytování zdravotní péče v oborech všeobecné praktické lékařství a praktické lékařství pro děti a dorost na území kraje je připraveno v letošním roce 500 tisíc korun. Můžeme vyhovět deseti žadatelům," uvedl vedoucí krajského odboru zdravotnictví Miroslav Gregor.
DESET PRAKTIKŮ ROČNĚ?
Vloni podporu využilo sedm lékařů. „Pokud by každý rok vzešlo díky tomuto programu deset nových praktických lékařů, potřeby Pardubického kraje by to pokrylo," podotkl Miroslav Gregor. Podle údajů zdravotních pojišťoven funguje na Pardubicku 86 pracovišť praktických lékařů pro dospělé. Například na Svitavsku jich je pouze 42.
Téměř každé oddělení nemocnice hledá lékaře
Pardubická nemocnice se potýká
s nedostatkem zdravotnického personálu, chybí sestry i lékaři.
„Podstav nemáme, i když situace se nárazově mění. Riziko nedostatku personálu nejsilněji vnímám na pozicích zdravotních sester. Například proti roku 2013 má Pardubická nemocnice
o 30 lékařů více," uvedl nedávno pro Deník ředitel Nemocnic Pardubického kraje Tomáš Gottvald.
Z aktuální nabídky míst
v Pardubické nemocnici vyplývá, že odborného lékaře hledá téměř každé její oddělení, celkem jde o 19 míst. Je to například ORL klinika, plicní, neuro᠆chirurgické, infekční, radiodiagnostické, transfúzní, interní, psychiatrické, kožní i chirurgické oddělení. Personál chybí také geriatrickému centru a neurologické klinice. Na některé pozice jsou přijímáni i absolventi.
Přestože personální problémy nejsou v Pardu᠆bické nemocnici tak velké jako například ve Svitavách, vedly už i zde k omezení provozu. Část infekčního oddělení funguje jako stacionář. Pacienti přichází na terapie a na noc odchází domů. Vedení nemocnice zvažuje, zda tento režim není vhodný z ekonomického a provozního pohledu i do budoucna.