„Právě v úterý 24. srpna tomu bude již 30 let, kdy byla vyhlášena a zároveň mezinárodně uznána nezávislost Ukrajiny na tehdejším Sovětském svazu. Chtěli bychom tímto gestem dát najevo, že chápeme těžkou situaci, která v území nadále panuje, a že město Pardubice podporuje nezávislost Ukrajiny a ukrajinského lidu, který ve své zemi usiluje o budování demokratických hodnot a zároveň čelí okupaci části svého území ze strany Ruské federace,“ uvedl zastupitel města a iniciátor celé akce Jan Hrabal.

Nezávislost v sešitě

Samotnému srpnovému výročí však předcházelo datum 16. července 1990, kdy byla přijata rezoluce o státní suverenitě Ukrajiny Nejvyšším sovětem USSR. Svátek ukrajinské nezávislosti tedy původně připadal na rok předchozí, kdy se již v zemi konaly četné protesty čítající desetitisíce lidí. Nicméně, stoupenci nezávislosti si museli počkat až do léta následujícího roku.

K posunu výročí na 24. srpna 1991 definitivně přispělo uznání deklarace nezávislosti Nejvyšší sovětem, kterou sepsal tehdejší sovětský disident a následně poslanec Nejvyššího sovětu ukrajinské SSR Levko Lukianenko. Ten od počátku 60. let minulého století strávil zhruba 30 let v útrobách sovětských žalářů a gulagů za protistátní činnost.

„Cítil jsem, že nastala historická chvíle a že nezávislost Ukrajiny je blízko. Prosadili jsme hlasování. Do sešitu jsem začal psát text deklarace. Byl hotov za hodinu a půl,“ uvedl Lukianenko v reportáži České televize z roku 2011.

Svrchovanost Ukrajiny byla definitivně stvrzena celostátním referendem 1. prosince 1991, kdy se drtivá většina oprávněných voličů vyslovila pro vyhlášení nezávislosti na Sovětském svazu. Již další den Ukrajinu jako samostatný a nezávislý stát uznalo Polsko, Kanada a především prezident Ruské sovětské federativní socialistické republiky Boris Jelcin. Na konci roku 1991 uznalo samostatnost Ukrajiny více než 68 států, na konci roku 1992 toto číslo vystoupalo na 132 států.

Jan Vágner