Dle údajů Českého statistického úřadu se od školního roku 2011/2012, kdy měla Univerzita Pardubice nejvíce studentů, jejich počet snížil o 35 procent.  Meziročně se ovšem počet studentů na pardubické univerzitě zvedl. V akademickém roce 2020/2021 zde studovalo celkem 6 989 studentů, což je o 3,7 procent více než v roce předchozím.

Vliv může mít vývoj demografické křivky, tedy fakt, že ročníky, které v současné době začínají studium na vysokých školách, byly populačně silné. „Nejhorší doba, která byla na vysokých školách před dvěma lety, kdy měli úplně nejméně uchazečů už končí. Ke studiu se totiž začínají dostávat silnější ročníky. Zvyšující se zájem sleduje populační křivku,“ uvedla Petra Pospíšilová z odboru školství Pardubického kraje.

Pardubice trápí rostoucí množství odpadků kolem kontejnerů. Město a Služby města Pardubic hledají cestu, jak tuto situaci vyřešit. Jednou z možností je rozšíření kontejnerových stanovišť, které však naráží na prostorové možnosti města a v některých případ
Pardubáci neumí třídit odpad. Město na každého obyvatele doplácí přes 400 korun

Konkrétně na Univerzitě Pardubice měla vliv i masivní kampaň na nalákání studentů. Dle mluvčí univerzity Martiny Mackové tento způsob propagace školy dosud nebyl nutný. „Poslední tři roky oslovujeme uchazeče o studium prostřednictvím kampaní, nové grafiky v kontaktní i on-line formě propagace. Snažíme se cíleně a systematicky získat zájem maturantů a nabídnout jim možnosti studia na našich sedmi fakultách,“ vysvětlila.

Budoucí studenty láká především široký výběr oborů. „Budu teď dokončovat střední školu v Jičíně, obor elektrotechnika se zaměřením na automatizaci. Jelikož bydlím v Hradci Králové, tak Pardubice jsou pro mě blízko, dá se tam hezky dojíždět. A jinde v okolí obor elektrotechniky studovat nelze,“ řekl uchazeč o studium Matyáš Burianec.

FK Pardubice zahájil zimní přípravu na horké jaro.
Krejčí už si nemusí na lavičce okousávat nehty, když mu někdo vypadne ze sestavy

Se studiem také hodně zamával covid a nemožnost studovat prezenčně. Burianec doufá, že se mu už on-line výuka vyhne. „Bojím se, že výuku opět zakážou. Doufám ale, že se to nestane. Na střední škole mi hodně ublížilo, že jsem nemohl být prezenčně na výuce. Ale věřím, že už to neudělají, že už mají politici rozum,“ poznamenal Burianec.

Nejvíce studentů měla pardubická univerzita mezi lety 2009 až 2014, kdy se jejich počet pohyboval nad hranicí 10 tisíc. V posledních šesti letech se zájem snížil asi o třetinu. Stabilně se počet studentů pohyboval okolo sedmi tisíc, v letošním akademickém roce začalo studium 7 380 studentů.

Zájem je především o technické a lékařské obory. „Největší zájem je v posledních letech o studium na Fakultě ekonomicko-správní a Fakultě chemicko-technologické. Hned za nimi následuje Fakulta filozofická a Dopravní fakulta Jana Pernera. Loni nám radikálně vzrostl zájem o studium na Fakultě zdravotnických studií, kam se přihlásilo oproti obvyklých asi 800 zájemcům dokonce více než 1100 lidí,“ uvedla Macková.