Podle map na webovém portálu Intersucho panuje na území pardubického okresu výjimečné až extrémní sucho. Nejhorší je situace v okolí Zdechovic a Chvaletic.

Žádné větší srážky, které by stav zásadně změnily, meteorologové neočekávají ani v následujících dnech.

„Aby se mohly tvořit lokální srážky, musí být v ovzduší vodní pára, která se vypařuje například z rybníků a vodních ploch. Pole a lány moc vlhkosti nevydají. V nejbližších dnech se pravděpodobně budou vyskytovat srážky v místech, kde jsou různé pahorkatiny. Žádné plošné srážky ale neočekáváme,“ řekl Tomáš Popelka z českého hydrometeorologického ústavu.

Déšť by přivítali především zemědělci na Pardubicku, kteří se potýkají s nižší úrodou a tedy i nízkými výdělky.

„Polovinu žní máme za sebou. Výnosy jsou nižší o zhruba 30 procent. Oproti průměru jsou navíc letos nízké ceny, takže vyhlídky pro nás nejsou dobré,“ konstatoval David Novák ze Statku Uhersko.

Přestože zemědělci už sklízí, stále potřebují pro některé plodiny přísun srážek.

„Vůbec nic neroste, čekáme až zaprší, ale pořád se nic neděje. Stále ještě potřebujeme vodu jako sůl, aby některé plodiny dorostly,“ vysvětlil Novák.

Nízké ceny trápí také sadaře, například v ovocných sadech ve Svinčanech ale mají alespoň dobrou úrodu.

„U nás není sucho horší než minulou sezónu, úroda je slušná, ale ceny jsou naopak velmi nízké,“ zhodnotil provozovatel ovocných sadů Jaroslav Nevole.

Problém na polích ale kvůli suchu nastává i u sklizní. Žně s sebou nesou riziko požárů způsobené zemědělskou technikou - ať už pro technickou závadu, nebo pro obyčejnou jiskru například od kamene. Krom požárů zemědělských ploch ale také hasiče a policisty na Přeloučsku zaměstnávají požáry, které určitě nevznikají náhodou. Sucho navíc žháři hraje do ruky.

Jen od začátku května letošního roku eviduje policie sedm případů požárů. „Po pachateli těchto pravděpodobně žhářem založených požárů pátrají policisté a uvítáme jakoukoliv informaci, která by mohla vyšetřování pomoci,“ řekla mluvčí pardubické policie Eva Maturová.

Lada Součková, Jiří Sejkora