Knihovna nebo kancelář starostky? V Čepí na Pardubicku to nerozlišují. Starostka Zuzana Dvořáková má ve své kanceláři v budově obecního úřadu stovky svazků. „Někdy si uvědomím, že je výpůjční den, až když dorazím na pracovní schůzku do své kanceláře. Občas to je trochu nepraktické,“ usmívá se starostka.

Čepí: ze 400 je 51 čtenářů

V Čepí žijí čtyři stovky obyvatel, na každého tak připadá jeden a půl knihy. Knihovna má k dispozici celkem 600 titulů – dětské, naučné i krásné literatury. „Tyto knihy nejsou všechny naše, část je zapůjčených od Krajské knihovny v Pardubicích a ty se v pravidelných intervalech obměňují za jiné,“ říká Jindřiška Festová, která je jednou ze dvou žen pečujících o obecní knihovnu. Stálých čtenářů mají 51. Výpůjční doba je v podstatě neomezená, záleží na dohodě a za služby knihovny se nic neplatí. Otevřeno je jednou týdně, a to vždy v pondělí vpodvečer. „Chodí k nám děti, střední generace i důchodci. Jsou rádi, že nemusí knihy tahat autobusem z Pardubic,“ dodala Jindřiška Festová. Podobných – větších či menších – vesnicích a maloměstských knihoven funguje na Pardubicku přibližně stovka.

Oporou jim je Krajská knihovna se sídlem v Pardubicích, na Pernštýnském náměstí. Návštěvníci sem mohou přicházet v pondělí, ve středu, čtvrtek a pátek od devíti do 19 hodin, v sobotu pak od 9 do 12 hodin. Úterý je zavíracím dnem. Roční půjčovné přijde dospělého na 120 korun, dítě zaplatí polovinu.

Oddělení beletrie a naučné literatury navštívilo v roce 2007 něco přes 97 tisíc návštěvníků, kteří si vypůjčili 137 tisíc exemplářů knih z oddělení beletrie a 107 tisíc exemplářů z oddělení naučné literatury. V roce 2007 bylo půjčeno o 11 577 kusů knih více než v roce 2006. „Internetu se nebojíme,“ říká zástupkyně ředitele Krajské knihovny v Pardubicích Libuše Adamová. „Spíš nám pomáhá. Čtenáři nemusí kvůli každé záležitosti chodit do knihovny a mohou obsluhovat své čtenářské konto právě přes internet a využívat on–line katalogy,“ dodala Libuše Adamová.

Nezaměstnaní zdarma

Krajská knihovna otevírá svět internetu také lidem bez práce, kteří k němu nemají doma přístup a neumí s ním zacházet. Nezaměstnaní, kteří se prokáží platným dokladem vydaným Úřadem práce v Pardubicích, mají možnost každý čtvrtek v době od devíti do 12 hodin v informačním oddělení knihovny pracovat na počítači a internetu jednu hodinu zdarma. Pracovnice knihovny jim poradí, jak zacházet s počítačem, jak na internetu vyhledávat pracovní příležitosti a pomohou i se sestavením životopisu.