Od nového školního roku se na Pardubicku otevře lesní mateřská škola. Nacházet se bude na louce a polích mezi Třebosicemi a Dřenicemi.
„Výuka se bude konat stejně jako v normální mateřské škole, jen se každé ráno sejdeme venku a veškeré činnosti budeme také venku provádět. Každý měsíc bude nějaká slavnost, k čemuž bude výuka a činnost směřovat. Děti tedy budou vědět, proč to dělají, a budou mít velkou motivaci,“ uvedla zakladatelka dětského klubu Za bukem Eva Kubelková.

Lesní mateřské školy mají titul Furt venku, beze zdí a plotů. Jejich podtitul zní Není špatné počasí, pouze špatné oblečení.
V České republice je v současné době patnáct až dvacet lesních mateřských škol a jsou plně obsazeny. Na Pardubicku se takováto škola otevírá vůbec poprvé.

„Máme velmi pozitivní ohlasy, školka už je do poloviny obsazená,“ prozradila Eva Kubelková.
V Německu se uskutečnily podrobné studie o tomto typu školek.

Vliv na imunitu

„Lesní mateřské školy mají podle studií velmi velký vliv na imunitu dětí, jsou otužilé. Také jsou lépe připraveny na základní školu, mají dobrou motoriku, jsou i více kreativní,“ konstatovala Kubelková.

Organizace Za bukem je nezisková. „Nespadáme pod ministerstvo školství, čehož mohou využít například maminky, které už mají druhé dítě a školku navštěvují třeba dva dny v týdnu. Vzhledem k tomu, že nespadáme pod ministerstvo, nepřijdou o příspěvek na rodičovskou dovolenou,“ vysvětlila Kubelková.

„Šestačtyřicet dětí se letos nedostalo do školek, takže vlastně jen zaplňujeme díru na trhu. Sleduju lesní mateřské školy už od té doby, co se poprvé objevily v České republice, což bylo před dvěma lety,“ dodala Kubelková.

Myšlenka lesních mateřských škol vznikla už v roce 1954 v Dánsku a v severních zemích je prý velmi oblíbená.
Zájemci si mohou první lesní mateřskou školu na Pardubicku prohlédnout v pátek od patnácti hodin, kdy se tam uskuteční den otevřených dveří.

Lenka Štěpánková