„Cena vodného zahrnuje nárůst o nově zavedenou platbu za odběr povrchové vody z písníku Oplatil, do srpna letošního roku jsme ji neplatili. Představuje to zvýšení nákladů asi o deset milionů korun,“ řekl ředitel společnosti VaK Pardubice Josef Fedák.

Chrudimské vodárny zvýší ceny vodného a stočného o 3,5 procenta na téměř 67,90 koruny. Důvody zdražení se každý rok opakují. „Na úpravě ceny se výrazně podílí inflace, růst cen elektrické energie a poplatky státu za odebranou surovou vodu. Vliv má také neustále se snižující spotřeba vody, zejména v důsledku redukce výroby některých podniků,“ řekl ředitel Vodárenské společnosti Chrudim Roman Pešek.

Ve Vysokém Mýtě vodné a stočné vzroste o 18 procent na 59 korun za metr krychlový. Ve Svitavách, Ústí nad Orlicí a v Jablonném nad Orlicí zveřejní cenu vodného a stočeného během prosince. „Cenu jsem loni zvyšovali už během roku kvůli tomu, že skončila textilka Perla. Nárůst ceny by proto neměl být razantní,“ řekl náměstek ředitele orlickoústecké společnosti Tepvos Václav Knejp.

(čtk, red)