Na rekonstrukci Plaveckého areálu, který má stát půl miliardy korun, půjdou další peníze. Zastupitelé odsouhlasili, že na tento projekt půjde dalších devět milionů korun. „Nejsem rád, že se postupně navyšují výdaje. Nepředpokládám, že bychom do budoucna tuto částku ještě navyšovali,” řekl vedoucí odboru majetku a investic pardubického magistrátu Jiří Čáň.

„Jde především o úpravu parkoviště u areálu. Finanční analýza doporučuje nově založené obecně prospěšné společnosti optimalizovat odpočty DPH, upozorňuje na nutnost posílení tržeb provozovatele a současně na zvýšení komfortu pro návštěvníky,” prohlásil Jiří Čáň.

Parkoviště na části

„Pokud by došlo k rozdělení parkoviště na veřejnou a neveřejnou část, musí doznat úprav. Jejich součástí bude i vybudování závory. Ta bude oddělovat veřejné parkoviště od toho, které bude určeno pro návštěvníky plaveckého areálu,” sdělil vedoucí odboru majetku a investic pardubického magistrátu. Ten musel čelit otázkám zastupitelů, proč závora u parkoviště má stát 1,5 milionu korun a na jejího dodavatele nebude vypsáno výběrové řízení.

„Vlastní závora tolik nestojí. Nejdražší je odbavovací systém, který bude stejný pro celý areál. Ten měnit nemůžeme, pokud chceme, aby na sebe vše navazovalo,” vysvětlil Jiří Čáň, podle něhož by bylo v areálu potřeba jedenáct nových UV lamp.

„Vymysleli jsme nové technologické řešení, v kterém je navrženo pouze sedm UV lamp za zhruba pět milionů korun,” podotkl vedoucí odboru majetku a investic radnice.

„Dvě základní lampy za 1,1 milionu korun budou muset být na vstupu. Kolik jich budeme potřeba dál, uvidíme až po zkušebním provozu. Nechceme dělat vše najednou, ale nasmlouvané už to mít musíme, protože jinak bychom přišli o záruky,” pravil Jiří Čáň.

Do pořádku se podle jeho slov musí dát také čtvrté nadzemní podlaží. „Nachází se pod střechou. V minulosti bylo maximálně přehříváno a zatíženo chlorem. Staticky je vše v pořádku, ale musí dojit k dalším nezbytným úpravám. Pro ty jsme se rozhodli, protože už máme vážného zájemce na využití tohoto prostoru. Budeme tam muset přivést veškeré sítě, dodat sádrokarton a parozábrany proti chloru,” vypočítal vedoucí odboru majetku a investic Magistrátu města Pardubic.

„Nový provozovatel by samozřejmě tyto akce mohl klidně udělat na vlastní náklady až po převzetí díla. Ale nebude mít žádné záruky, aby na sebe navazovala voda, armatury či klimatizace. Dokud máme na stavbě dodavatele, je potřeba toho využít teď,” pokračoval Jiří Čáň.

„Nejsem rád, že na bazénu uplatňujeme salámovou metodu. Před rokem bych asi tvrdil něco jiného než teď, ale je opravdu potřeba, abychom tuto částku do areálu vložili,” pravil náměstek pardubické primátorky František Brendl ze sdružení Pardubáci.

„Mé postoje k tomuto projektu se ale nemění. Nikdy jej nepřestanu kritizovat jako celek. Bývalé vedení města uměle ponížilo částku, která se měla do tohoto projektu vložit, a my nyní musíme velmi složitě lavírovat, co vložíme zpět a co ne, aby byl areál vůbec funkční,” doplnil Brendl.

„Všechny požadavky na navýšení částky jsou natolik logické, že musím být pro, pokud bych nechtěl za každou cenu dělat líbivou politiku, že do plaveckého areálu už nesmí jít ani koruna navíc,” nechal se slyšet náměstek.

Slovní přestřelka

„Jen mě mrzí, že vysvětlení, jaké nám dal pan Čáň, nám nedal náměstek primátorky zodpovědný za tento projekt Jindřich Tauber. Kdybychom podobné vysvětlení dostali už na finančním výboru, mohli jsme si ušetřit dvacetiminutovou debatu na zastupitelstvu,” podotkl zastupitel za opoziční ODS Petr Klimpl.
„Ve finančním výboru jste většinu informací dostali. Mrzí mě, že zrovna kolegové z ODS mají problém s navýšením peněz na plavecký areál. Tento danajský dar jste na nás převedli právě vy,” pustil se do ODS Jindřich Tauber (ČSSD). „Když se od pana Čáně dozvíme, že je vše úplně jinak, než prezentuje pan Tauber na finančním výboru, nedá se říct nic jiného než Mlčeti zlato, pane náměstku. Stačilo se jen začervenat a byl by klid,” reagoval zastupitel za ODS Jiří Lejhanec.