Jedenatřicet podvedených, kteří zejména v Pardubicích chtěli pronájem bytu za výhodných podmínek už eviduje pardubická policie. I přes snadnou odhalitelnost se mu podařilo z lidí vytahat na půl milionu korun.

Scénář byl většinou totožný. Komunikoval podivnou češtinou, kterou omlouval svým údajným slovenským případně jiným původem. V našem konkrétním případu, který nám jeden z poškozených popsal, si podvodník říkal jménem Marian Hrabec a avizoval pronájem bytu na adrese třída Míru 92 v Pardubicích.

Mělo jít od jeden z bytů nad nákupní galerií Pyramida. Inzerát přitom byl zadán na ženské jméno. Žena údajně zařízený a vybavený byt nabízela k pronájmu za něco málo přes 6000 korun + zálohu (celkem 13250 korun) s tím, že jej vlastní, ale v současné době žije na Slovensku, tak aby nezůstával prázdný. Za tuto částku se ale v Pardubicích nesežene ani garsonka, natož v samotném centru města. Cenová nabídka se ve městě pohybuje obvykle minimálně kolem 9000 korun za nejmenší bytovou jednotku. O to právě byl možná inzerát lákavější.

Podvodník zneužil značku Airbnb

Pokud nestačilo k zbystření pozornosti to, že za prodávající ženu náhle komunikuje jakýsi Marian Hrabec, který požaduje platbu na účet ve Španělsku, došlo i na další velká varování. Žádná prohlídka bytu. A také zneužití značky poskytovatele ubytování Airbnb - to je celosvětová síť zprostředkovávající pronájmy soukromých nemovitostí. Klíče měl navíc doručit jakýsi prostředník a následoval e-mail tohoto znění: "Už jsem dokončil všechna opatření úpravy pro doručení klíčů na adresu, kterou jste dal mi ve svém posledním e-mailu. Prosím, odpovězte mi, abych věděl, jestli vás Airbnb kontaktoval. Řekli mi, že je možné obdržet oznámení i ve složce spam. Zkontrolujte prosím svou složku s nevyžádanou poštou, pokud se v doručené poště neobjeví oznámení o doručení od společnosti Airbnb. Vložil jsem do obálky ploché klíče a 2 kopie smlouvy. Také pokud souhlasíte s pronájmem bytu, musíte podepsat smlouvu a poslat mi jednu kopii e-mailem. Teď čekám na potvrzení platby. Vše nejlepší, Marian."

Přímo před tímto trikem přitom přímo Airbnb varuje na svých stránkách. Převody přímo z účtu na účet mimo jejich vlastní síť nejsou možné právě kvůli rizikům podvodu. Potvrzující e-mail sice skutečně dorazil, ale šlo o adresu, která s původní službou nemá nic společného a pouze se za ni vydává. I před tím Airbnb varuje. Ani tato varování ale některým nestačila. A pardubičtí kriminalisté z oddělení kybernetické kriminality tak nyní pátrají po osobě, která je podezřelá z trestného činu podvod.

Žádná prohlídka předem, podvedených jsou přesto desítky

"Policie od dubna loňského roku do současné doby eviduje 31 podvedených lidí po celé republice s celkovou škodou bezmála půl milionu korun. Desítky dalších lidí se nenechalo oklamat, nicméně tato čísla nadále stoupají a policisté tak chtějí veřejnost varovat a po dosud neznámém pachateli nadále pátrají," říká mluvčí pardubické policie Iveta Skupien.

"Všichni tito podvedení lidé zaslali finanční částku, aniž by předtím pronajímanou nemovitost alespoň osobně navštívili. A to v několika případech dokonce podvodník uvedl i neexistující adresu nabízené nemovitosti," dodává mluvčí policie. Pachateli hrozí trest odnětí svobody až na 5 let. V této souvislosti také policie žádá případné další podvedené, kteří ještě oznámení nepodali, aby se dostavili na nejbližší policejní služebnu.


Hledáte byt? Na co pozor:
V žádném případe neuzavírejte nájemní smlouvu, aniž byste osobně viděli nabízenou nemovitost.
Pečlivě prověřujte údaje, které Vám pronajímatel poskytne (například prostřednictvím katastru nemovitostí…)
Nejméně rizikový způsob je využít služby prověřených realitních agentur.
Neposílejte peníze, jestliže máte i sebemenší pochybnosti.
Buďte maximálně obezřetní a nenechte se oklamat podmínkami, které jsou v porovnání s konkurencí nápadně výhodné.