Dílčí deratizace

Pardubice se proti přemnožení hlodavců chrání průběžně.

„Neexistuje jednotná metodika, jak proti nim bojovat. Některá města dělají celoplošnou deratizaci jednou za čas, většinou v době, kdy se již potkani přemnožili. My jsme zvolili způsob, kde celoplošnou deratizaci střídá pokládání návnady do ohnisek s větším výskytem hlodavců. Vždy se ale nástrahy kladou do kanalizační sítě. Snažíme se snížit populaci pod práh přijatelnosti,“ řekl vedoucí odboru životního prostředí magistrátu Miroslav Míča.
Celoplošnou deratizací prošlo město v loňském roce. Letos je na řadě deratizace dílčí. Začne 5. září a potrvá do října.

Během ní pracovníci deratizační firmy kladou nástrahy a sledují, jak jsou nástrahy hlodavci odebírány. Získávají tak přehled o četnosti populace potkanů i o potřebě položení dalších nástrah. Úkolem odborné firmy je také odklizení uhynulých hlodavců.

„Návnady budou položeny do kanalizační sítě, případně děr vyhrabaných hlodavci v jejich okolí. Budou umístěny také v lokalitách, kde byl pozorován zvýšený výskyt těchto zvířat,“ řekl Roman Slach z odboru životního prostředí.

Žijí v kanálech

Potkani žijí v lidských sídlech, v kanálech, sklepích, v okolí kontejnerů na odpadky - všude tam, kde najdou dostatek potravy. V budovách osidlují každou vhodnou škvíru, šplhají i po poměrně hladkých svislých stěnách, jsou schopni se prokousat skrz beton nebo slabší druhy pletiva a kabelů. Škodí všude, kde se skladují potraviny a jsou přenašečem nebezpečných infekčních chorob jako je vzteklina nebo tularemie. Samice může za jeden rok odchovat i 60 mláďat. (red)