Navazuje tak na podporu z druhé poloviny loňského roku, kdy Československé obci legionářské, která je majitelem objektu, věnoval 250 tisíc korun na ošetření trámů napadených dřevomorkou.

„Pardubický Zámeček je symbolickým místem připomínajícím jedno z nejtragičtějších období našich dějin, a proto si zaslouží náš zájem. Musíme udělat vše proto, aby byl zachráněn a následně také zpřístupněn veřejnosti. Měl by se stát místem pro setkávání, vzpomínání, ale především vzdělávání mladé generace, která by měla být dostatečně informována o krutostech páchaných v době nacistické okupace. Zdejší expozice by měla být zaměřená především na výsadek Silver A, ale také na celé období heydrichiády," uvedl hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.

„Částka 500 tisíc korun poslouží na nejnutnější opravy, zejména na rekonstrukci krovu a stropů napadených dřevomorkou, ale také na vypracování podkladů pro podání žádosti o zařazení objektu do Programu záchrany architektonického dědictví Ministerstva kultury," nechal se slyšet Martin Netolický.

Poprava 194 lidí

Novorenesanční budovu Zámečku navrhl v roce 1885 pro Jiřího Larische-Mönicha známý architekt František Schmoranz starší.

V roce 1937 budovu koupilo město Pardubice. V době německé okupace vilu vlastnil policejní pluk z Kolína.

„Na místě dnešního památníku bylo u tří dřevěných sloupů během devatenácti dnů roku 1942 popraveno 194 českých občanů převážně z Pardubic a okolí. Od roku 1956 patřil Zámeček společnosti Tesla. Ta ho využívala především jako kancelářské a skladové prostory. Od roku 2000 byl v majetku společnosti Foxconn, která jej v roce 2014 převedla na Československou obec legionářskou," dodal krajský mluvčí Dominik Barták.