Přestože oslavy Dne svatého Valentýna jsou spojovány především se Spojenými státy americkými, svátek byl původně odvozen od svátku Lupercalia, který se slavil již ve starověkém Římě. V předvečer tohoto dne totiž byly do „urny lásky" vloženy lístečky se jmény mladých dívek. Každý mladý muž si potom vytáhl lísteček a dívku, jejíž jméno na něm bylo, měl v následujícím roce milovat. Ke znovuobnovení těchto oslav došlo až na začátku 20. století právě v USA.
Čím dál větší oblibu si však oslavy Dne svatého Valentýna získávají i v České republice. Důkazem toho je celá řada akcí pro zamilované, které se konají také na Pardubicku.

Valentýnská pošta

Originální valentýnku můžete svému protějšku poslat z pardubického AFI Paláce. Tam je totiž připravena speciální Valentýnská pošta.
„Tento rok poskytujeme v AFI Paláci kompletní valentýnský servis. Máme připravený praktický přehled tipů na valentýnské dárky, zákazníci si mohou naším prostřednictvím poslat zamilovaný vzkaz klasickou poštou nebo využít e-mailové verze valentýnky. Mohou si také koupit květinu za výrazně sníženou cenu a pro radost budeme zítra rozdávat nejenom zamilovaným valentýnské balónky," říká marketingová manažerka AFI Paláce Zuzana Kubíčková.

Sport i relaxace

Pro všechny partnerské dvojice má na čtvrteční den dárek připraveno rovněž Aquacentrum Pardubice –  na zamilované čeká padesátiprocentní sleva na jednorázový vstup, a to do jakékoliv vybrané zóny.
„Překvapte svého partnera a přijďte si užít pohodu a relaxaci třeba ve vířivce nebo sauně. Vždyť nejkrásnějším dárkem jsou právě společně strávené chvíle," zvou všechny zamilované organizátoři akce.

Pokud vás nepřitahuje sport ani relaxace, můžete zítra se svým partnerem vyrazit za kulturou.  A máte hned několik možností.
V Rytířském sále pardubického zámku se od devatenácti hodin představí pardubický komorní soubor Barocco sempre giovane s klarinetistkou Ludmilou Peterkovou. Zazní skladby Felixe Mendelssohna-Bartholdyho, Wolfganga Amadea Mozarta, Giochina Rossiniho i Ondřeje Kukala.

Módní přehlídka

Na Malé scéně ve dvoře Východočeského divadla pak na zamilované od 19 hodin čeká speciální módní přehlídka. „Svatovalentýnská přehlídka bude věnována všem, kteří chtějí strávit příjemný večer spojený nejen s módní inspirací. Láska bude skloňována ve všech souvislostech a nebude chybět ani kolekce svatebních modelů," slibují organizátoři.

Lenka Štěpánková