V úterý jej čeká premiéra ve školní lavici na Základní škole Staňkova v Pardubicích. Cestovat tam ale bude až z Dřenic na Chrudimsku.

„Jsme okres Chrudim, ale zároveň spádová obec pro pardubickou Staňkovku. Zatím jej budu vozit já na sedmou hodinu do družiny. Jinak ale k nám do obce jezdí svozový autobus, takže asi od třetí třídy počítáme, že budou s kluky z místního fotbalu už jezdit společně," vysvětluje otec Karel Skála.

Školní logistiku mají Skálovi zvládnutou i s výbavou. „Naštěstí ze školy nám dali seznam, co děti dostanou a co máme pořídit. I když ještě nemáme všechno, to nejdůležitější jsme už pořídili. Zhruba jsme to spočetli na tři a půl tisíce korun. Přes polovinu z toho byla aktovka, ale byla zase vybavená," říká maminka Monika. Kromě materiální přípravy má za sebou Matýsek i tu vzdělávací fázi.

Pravá? Levá?

„Matýsek je šikovný na obě ruce a řešili jsme, kterou rukou vůbec má psát. Byli jsme v pedagogicko – psychologické poradně, kde nám řekli, že u něj by to bylo 60 ku 40 pro levou ruku. Nakonec to ale vyřešil sám Matýsek s tím, že bude psát pravou a prý si s tím poradí. Příprava byla i ve školce, kde s nimi hodně věcí prošli. Doma jsme také jeli jednak podle časopisu pro předškoláky a hlavně podle přípravného kurzu, který pořádala přímo škola," vypočítává Monika Skálová.

„Jako rodiče oceňujeme, že takový kurz byl. Hodně jsme ho využili. Například nám doporučili, ať to doma nepřeháníme s výukou psaní a čtení, aby se nestalo, že dítě první půlrok bude mít pocit, že umí, poleví a za půl roku mu pak ujede vlak," dodává Karel Skála.

Samotný prvňáček Matýsek se už těší. Svou tašku už má vzorně nachystanou a po ruce. „Těším se hodně. Byl jsem se ve škole a ve třídě podívat v úterý, kdy byl den otevřených dveří," říká budoucí žák. I s kým bude sedět už má naplánováno. Kamarád Vlastík, se kterým se znají od školky, bude prý parťák i v lavici. Není sám, kdo se těší. I pro rodiče bude první školní den trochu svátkem. „Těším se, že se mu tam bude líbit, ale také že Matýskovi po prázdninách nastane režim," usmívá se maminka Monika.