V rozjitřené atmosféře se v lednu konala druhá návštěva prezidenta Miloše Zemana v Pardubickém kraji. Bylo to jen pár týdnů po Zemanově cestě do Číny a Hovorech z Lán plných vulgarismů.

Na prezidentův příjezd tak čekalo i několik jeho odpůrců s červenými kartami, dorazila jich však jen hrstka. Celá třídenní návštěva Miloše Zemana se tak nakonec nesla v klidném duchu.

„Jednalo se jen o symbolický protest. Prezident navíc v Pardubicích veřejně nevystoupil, jel se schovávat do sokoloven menších měst," narážel Jan Němec na fakt, že od vypískání při loňských oslavách 17. listopadu v Praze na Národní třídě Miloš Zeman nevystupoval před většími veřejnými shromážděními.

Nezaznamenal změnu atmosféry

Našlo se ale i hodně hlasitých zastánců současného českého prezidenta.
„My z regionů cítíme, že pan Zeman se snaží lidem víc naslouchat," nechal se slyšet Dušan Morťaník.
Miloš Zeman ovšem žádnou změnu atmosféry na setkáních s občany nezaznamenal.

„Když projíždí auto s prezidentskou standartou, tak lidé mávají a usmívají se. Je to úplně stejné jako při mé předchozí návštěvě. Hysterie, kterou vyvolala pražská kavárna, se při návštěvě krajů téměř nevyskytuje. Větší počet svých odpůrců jsem zaznamenal jen před krajským úřadem v Pardubicích. Bylo tam přesně 11 lidí s červenou kartou," sdělil Deníku český prezident.

Při diskusi s občany v Přelouči pak prezident reagoval na častou výtku, že společnost rozděluje místo toho, aby ji sjednocoval. „Každý jasně vyjádřený názor společnost rozděluje. Jediný způsob, jak společnost nerozdělovat, je neříkat žádný názor, ale tohle já dělat nebudu," poznamenal prezident.

Miloš Zeman se loni vypravil i do Hlinska, o kterém prohlásil, že je jeho srdeční záležitostí. „Přijel jsem do kraje, který je krajem mého srdce. Nedaleko odsud jsem měl pronajatou chalupu. V Hlinsku jsem byl mnohokrát, nádherný je zejména Betlém, který vám může kdokoliv závidět. Co je to ale platné, když za posledních osm let bylo v Hlinsku jen 1000 pracovních příležitostí. Je zapotřebí společně přemýšlet, co s tím udělat," řekl prezident.

Po třech lednových dnech v Pardubickém kraji Zeman zhodnotil, že region nejvíce potřebuje splavnění Labe.

Hlavní úkol? Splavnění Labe

„Myslím si, že hlavní úkol je začít přes protesty zelených aktivistů výstavbu zdymadla v Přelouči. Splavnění Labe z Přelouče do Pardubic by se stalo jednou z největších investic v Pardubickém kraji. Investovaly by se tam 4,5 miliardy korun," konstatoval Miloš Zeman.

Prezident se v lednu nechal slyšet, že další návštěvu kraje uskuteční zase za rok. Nakonec do Pardubického kraje přijel dřív, než plánoval. „Zavázal jsem se, že přijedu jednou za rok do každého kraje. A já své závazky plním. Základní kostru programu vždy nechávám na hejtmanovi, protože on nejlépe ví, kde jsou bolavá místa každého regionu, nebo čím se naopak může pochlubit," dodal Zeman.

A co ho naposled v kraji zaujalo nejvíc? „Přiznávám, že nejvíc mě zaujala firma Iveco, protože má asi tři tisíce zaměstnanců, tudíž je jedním z nejvýznamnějších zaměstnavatelů v regionu. I díky této firmě je Česká republika v produkci autobusů v přepočtu na obyvatele na prvním místě na světě," podotkl prezident.