Pardubičtí diváci mají své Východočeské divadlo rádi a sejdou se tam v hojném počtu třeba i na Štědrý večer o půlnoci. Společně s herci si i letos mohli tradičně zazpívat koledy, ale také pomoci divadlu splnit sny.

„Díky každoročním štědrovečerním sbírkám máme od roku 2002 v divadle malovanou oponu, od roku 2006 lustr a v roce 2013 jsme získali zvon Thálie," uvedl ředitel VČD Petr Dohnal s tím, že na Štědrovečerním zpívání se ve středu sešli diváci s herci již počtrnácté.

„Čím jsem starší tím víc mám tradice rád. Proto mě těší, že opět přišel Ježíšek, Karel Gott se stal Zlatým slavíkem a my jsme se tady všichni zase sešli," glosoval oblíbenou akci herec a výtvarník Pavel Novotný.

Býval to sklad

A na co mohli diváci přispět tentokrát? Pardubické divadlo by chtělo v budoucnu udělat nové průčelí pro Malou scénu ve dvoře. „My jsme si komorní scénu vždy přáli. Ale dřív to byl sklad a ten vchod tomu odpovídá. Pavel Novotný se proto pokusil udělat návrh nového průčelí," podotkl Petr Dohnal.

Ústřední myšlenka autora byla jednoduchá. „Hlavně, aby byl návrh hotový do 20. prosince. Průčelí bude tvořit tanečník s deštníkem. Evokuje to jednu scénu z muzikálu Zpívání v dešti," nechal se slyšet Pavel Novotný.

Herci pak opět s klobouky či kasičkami vyběhli mezi diváky. Sčítání konečné částky se jako obvykle ujali herci Ladislav Špiner a Tomáš Novotný. Po dlouhém počítání nakonec zjistili, že diváci na průčelí Malé scény přispěli celkem 18 014 korun.
„Příště prosím vhazujte jen pětistovky, aby se to lépe počítalo," radil divákům nejoblíbenější pardubický herec Ladislav Špiner.

Štěně Aristokrat

Pardubické divadlo zažilo o Štědrém večeru také další malou slavnost – křtilo se totiž devítitýdenní štěně jménem Aristokrat, které čeká kariéra vodicího psa. To samozřejmě znamená náročný a drahý výcvik.

Nejprve musí být budoucí pomocník nevidomých osob vychován jako běžný městský pes, který nebude mít strach například z prostředků městské hromadné dopravy. Poté je v jednom roce pes předán odbornému instruktorovi, který ho naučí speciální cviky, aby se pak pes mohl stát pomocníkem nevidomého člověka.