Budova bývalé reálky na Komenského náměstí v Pardubicích bude již od prosince sloužit krajským úředníkům.

Historický objekt v centru města byl v pondělí předán majiteli, kterým je Pardubický kraj. Rekonstrukce nakonec stála 171 milionů, což je o 54 milionů méně, než byla původní cena. Právě tato úspora vyvolala slovní přestřelku mezi bývalým a současným vedením kraje.

„Političtí konkurenti nám vyčítali, že vznikne jen funkční stavba, která nezkrášlí centrum Pardubic. Lidé teď budou mít možnost se přesvědčit, jaký je skutečný stav věcí,“ nechal se slyšet hejtman Pardubického kraje Radko Martínek (ČSSD).

Úspora prý nebyla na úkor kvality

Podle náměstka hejtmana zodpovědného za investice Jana Tichého nebyla úspora na úkor kvality.
„Podařilo se nám dosáhnout reálnou cenu. V České republice jsou stavby běžně předražené třeba o dvacet procent,“ uvedl Jan Tichý.

Autory projektu rekonstrukce byli otec a syn Maléřovi. Největšími změnami prošlo čtvrté nadzemní podlaží, které bylo navýšeno. Běžní obyvatelé Pardubic ale uvidí spíše přízemní prostory, které by měly sloužit veřejnosti.

Budovu obsadí krajští úředníci

Do budovy se nastěhují krajští úředníci, ale i další organizace zřizované krajem. Tento krok prý ulehčí krajskému rozpočtu, protože za tyto organizace nyní kraj platí nájem v komerčních prostorách.

„Do reálky se přestěhuje Úřad regionální vlády, Destinační společnost Východní Čechy a pak také Oredo. Ušetříme rovněž za nájem Czech Pointu,“ vysvětlil Jan Tichý s tím, že kraj by měl ročně ušetřit minimálně čtyři až pět milionů korun.

Zrekonstruovanou budovu nyní čeká vybavování interiéru, která potrvá do konce listopadu.

Lukáš Dubský