Budova pardubického dětského domova z roku 1898 už by nutně potřebovala rekonstrukci. „Zatím však na její opravu nejsou peníze,“ posteskla si ředitelka pardubického dětského domova Zdenka Hrubešová.

Stav se stále horší

„Stavebně–technický stav objektu je čím dál horší. Protože jsme měli příslib, že k rekonstrukci dojde v dohledné době, odkládali jsme léta některé zásadní úpravy, které by dětský domov potřeboval a které jsou nutné proto, aby vyhovoval všem normám. Bohužel jsme stále ještě jediným dětským domovem v Pardubickém kraji, kde tyto normy nebyly naplněny,“ pokračovala ředitelka pardubického dětského domova.

„Zatím ohrožení provozu našeho zařízení nehrozí. Budovu si umíme udržovat v provozuschopném stavu, a to dokonce v takovém, že když k nám přijde nějaká návštěva, tak nás většinou chválí, jak to u nás máme krásné. Ale je jasné, že nějakou zásadní finanční injekci by budova určitě potřebovala,“ poznamenala Zdenka Hrubešová.

„My opravdu nechceme žádný luxus, jen slušné podmínky pro život. To je snad oprávněný požadavek. Bez odpovídajícího zázemí nemůže být člověk spokojený a platí to i v případě našich dětí,“ sdělila ředitelka pardubického dětského domova.

„Byli bychom rádi, kdyby nás zřizovatel, kterým je Pardubický kraj, nenechával v roli Popelky mezi ostatními dětskými domovy,“ vyjádřila se Zdenka Hrubešová.

Kdy se dočkají?

„Jednání o rekonstrukci vedeme prakticky neustále. Krajská radní Jana Pernicová nás má v hledáčku, ví, že opravy našeho zařízení jsou potřeba, ale je otázkou kdy a za kolik,“ dodala ředitelka.

„Vždycky to vypadá nadějně, že je rekonstrukce na spadnutí, dokonce jsme už měli i stavební povolení, ale pak to nakonec nedopadlo. Projekt máme hotový. Je snaha ho upravit, aby se minimalizovaly náklady. Nejnižší částka, o které se uvažuje, je 35 milionů korun,“ sdělila. „Věříme, že se z úspor kraje konečně dočkáme,“ uzavřela.