Stačí jedna cesta na fotbal do Madridu a politická scéna v Pardubicích začíná vřít. A jak tak probublává, vyplouvají na povrch další a další věci, které si žádají odpovědi. Tak například, kde „slavíci z Madridu“ Jaroslav Kňava a Milan Tichý získali titul Lic., který běžně užívají?

Do školy nemuseli z Pardubic dojíždět daleko, stačilo jen několik kilometrů do Sezemic. Tam totiž působilo „konzultační středisko“ soukromé polské vysoké školy – Univerzity obchodu a sportu.

Jenže. Škola v Česku nemá vlastní budovu ani denní studenty. Ti se navíc scházeli v půjčené místnosti na radnici, jindy zase v pronajatých třídách základní školy nebo dokonce v areálu kanoistického klubu ProSport Sezemice. Lze v České republice vůbec takovou školu studovat? Jak je vidět, tak lze.
A právě na „sezemické Sorbonně“ studovali i dva „slavíci z Madridu“, starostové pardubických městských obvodů Jaroslav Kňava a Milan Tichý. Kromě těchto prominentů zde získávali vzdělání úředníci z místních obecních a městských úřadů, zástupci armády a policie, kteří titul potřebovali kvůli zaměstnání. „Pokud sháníš diplom, který získáš snadno, tak existuje pobočka univerzity v Sezemicích. Nikdo o ní moc neví. O kvalitě radši mluvit nebudu. To se s klasickou ,vejškou’ srovnávat nedá. Pokud ti jde jen o titul, tak by to mohlo být pro tebe. Platí se tam školné, ale zkoušky a zápočty jsou v pohodě,“ radila Lucka ve fóru na www.Vejška.cz.

Studenti se na školu přijímali bez přijímacích zkoušek. Školné se platilo okolo dvaceti tisíc korun ročně. Výuka probíhala formou dálkového studia. Sezemická „univerzita“ udělovala absolventům prostřednictvím své polské „alma mater“ v Nowé Rudě titul Lic. Ten ale není oficiálním českým titulem.

„Na úvodním setkání nám bylo řečeno, že budeme studovat šestisemestrální studijní obor Řízení sociálních pracovišť a že studium je zakončeno akademickým titulem Lic., který je kompatibilní s českým titulem Bc. A že nebude žádný problém s převedením titulu Lic. na Bc., pokud si o to zažádáme na ministerstvu školství,“ řekl Deníku jeden ze studentů.

„Licenciát je jedním z vyšších akademických gradů, používaný od středověku v mnoha evropských zemích dodnes. Jediným uznávaným licenciátním titulem v Česku je licenciát teologie se zkratkou ThLic. To je akademický titul udělovaný absolventům státní rigorózní zkoušky teologie. Udělení titulu je podmíněno složením státní zkoušky a obhájením licenciátní a rigorózní práce,“ uvedla Šárka Svobodová z odboru vnějších vztahů a komunikace ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Podle Dohody mezi českou a polskou vládou o vzájemném uznání části studia, rovnocennosti dokladů o vzdělání a dokladů o vědeckých hodnostech a titulech vydávaných v Polské a České republice z 16. ledna roku 2006 je však tento v Polsku udělenovaný titul rovnocenný s českým akademickým titulem „Bc.“, tedy „bakalář“. Pokud ho však studenti chtějí získat, musí o něj zažádat na ministerstvu školství.
Historie sezemické vysoké školy se začala psát před více jak pěti lety. „Chtěli jsme, aby se v Sezemicích otevřelo pracoviště například Univerzity Pardubice, kterou jsme oslovili, ale ta neprojevila zájem. Obrátili jsme se proto v rámci rozvíjené spolupráce s Polskem právě tam,“ řekl Pardubickému deníku sezemický starosta Bohuslav Kopecký. V Sezemicích tak působilo konzultační středisko Školy obchodu a sportu v Nowé Rudě.

Pro ekonomické nesrovnalosti však činnost ukončilo. „Stalo se nám, že učitelé nám nechtěli zapsat zkoušku z důvodu, že nedostali peníze za výuku. Nakonec se to zřejmě všechno vyřešilo, protože semestr byl řádně ukončen,“ líčil jeden ze studentů.

„S polskou stranou komunikovali pánové Kňava a Tichý, kteří v akademickém senátu zastupovali studenty. Všechny podstatné informace šli přes ně,“ poznamenal.
Právě studenti ze Sezemic dopláceli na spor firmy IMPS Brno, která stála u zrodu spolupráce s noworudskou univerzitou, s občanským sdružením, v němž se angažoval i dukelský starosta Jaroslav Kňava. To mělo za důsledek, že společnost IMPS Brno se rozhodla navázat spolupráci s jinou školu v polské Legnici, kam přešlo nemalé množství „sezemických“ studentů.

Některým z nich mělo být dokonce záměrně protahováno vydání diplomů. „Ano, je to tak. Zřejmě to bylo hlavně kvůli tomu, aby nás nalákali na další studium v Nowé Rudě,“ potvrdil informaci Deníku jeden ze studentů.
„Co vím, tak právě chování pana Kňavy mělo být jedním z důvodů, proč v Sezemicích noworudská škola ukončila svou výuku. Studenti tak nyní musí jezdit na výuku do Polska,“ doplnil student.

Přestože noworudská škola výuku v Sezemicích skončila, možnost získat vysokoškolský titul tu bude i nadále, a to pod záštitou IMPS Brno, kde jako člen představenstva figuruje i sezemický starosta Bohuslav Kopecký.

„Náš nový partner, univerzita v Legnici, má dvanáctiletou tradici a na čtyři tisíce studentů. Studentům nabízíme titul Lic. a Mgr.,“ prohlásila Václava Švorcová z IMPS Brno, která se však o celé kauze odmítla bavit.

Starostu Jaroslava Kňavu se nám v neděli nepodařilo zastihnout. Měl totiž vypnutý telefon.

Lukáš Peška, Tomáš Dvořák