Na rozšíření silnice I/37 v Pardubickém kraji by příští rok měla jít zhruba miliarda korun. Navíc začne stavba obří křižovatky v Pardubicích.
Na čtyři pruhy by se měly rozšířit úseky silnice Hrobice - Ohrazenice a Březhrad - Opatovice mezi Pardubicemi a Hradcem Králové a pokračovat by měla výstavba mostu v Trhové Kamenici na Chrudimsku. Novinářům to v Pardubicích řekl během své včerejší návštěvy regionu ministr dopravy Pavel Dobeš.

„Průtah, respektive křižovatka na komunikaci I/37 Pardubice U Trojice je součástí schváleného návrhu rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury na rok 2012,” uvedl Pavel Dobeš (VV).

Podle něj je důležité, aby vznikly všechny dopravní stavby na frekventované silnici. Na úsek Březhrad - Opatovice je v návrhu rozpočtu 705 milionů korun, na úsek Hrobice - Ohrazenice 166 milionů a 85 milionů korun na výstavbu v Trhové Kamenici. Návrh ale musí ještě schválit hospodářský výbor Poslanecké sněmovny a poslanci.

Podle Dobeše je na zahájení přestavby křižovatky U Trojice vyčleněno v rozpočtu na příští rok 50 milionů korun.
Mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Nina Ledvinová poznamenala, že tuto částku ŘSD ve Státním fondu dopravní infrastruktury našlo již letos, ale že stavbu za odhadovaných 760 milionů korun může zahájit až příští rok, neboť musí nejdříve vybrat dodavatele a počkat na případná odvolání. Výstavba bude trvat 32 měsíců.

Rozšíření silnice do Hradce Králové ani přestavba křižovatky U Trojice, kudy denně projede téměř 30.000 vozidel, ale kolony aut zcela neodstraní. Dalším „úzkým místem” je průjezd Chrudimí na silnici I/37, o obchvat město marně usiluje již mnoho let. Podle Dobeše se zatím situace hned tak nezlepší. „Jednoznačnou prioritou ministerstva dopravy pro roky 2014 až 2020 je dokončení silnice I/37 a výstavba rychlostní silnice R35,” řekl ministr. Za obchvat lobbuje i Pardubický kraj a primátorka Pardubic Štěpánka Fraňková. „Křižovatka U Trojice bez obchvatu Chrudimi zcela jistě pozbývá zdravého rozumu,” prohlásila pardubická primátorka Fraňková. Dobeš toto její tvrzení nechtěl komentovat.

(zr, čtk)