Jen tam místo dětských hlasů zněly vrtačky a jiné stavební nářadí. Město Pardubice investovalo přes prázdniny do svých školních budov desítky milionů korun.

„Běžná údržba školních budov přijde ročně na přibližně deset milionů korun. Jen o prázdninách k nim Pardubice přidaly zhruba 30 milionů korun na nutné investice. Práce za dalších 66 milionů korun už začaly, nebo budou zahájeny po prázdninách a skončí během podzimu," uvedla Nataša Hradní z tiskového úseku pardubického magistrátu.

Tři budovy

Největší „prázdninovou" investicí byly letos opravy v základní škole Ohrazenice. V minulých letech byla nákladem zhruba 13 milionů zrekonstruována tělocvična školy, v současné době probíhá zateplení všech tří školních budov. Rekonstrukce elektřiny a výměna kanalizace i vodovodního potrubí, které byly prováděny souběžně se zateplováním, přijdou na téměř šest milionů korun.

„Opravy školních budov jsou jednou z našich priorit, investice nutně potřebují. Jen rekonstrukce školních kuchyní v mateřských školách v Popkovicích a v Brožíkově ulici přijdou zhruba na 5,5 milionu korun, rekonstrukce elektřiny v Základní škole Josefa Ressla na více než dva miliony, opravy sociálních zařízení v jeslích a v mateřské škole Gebauerova na 4,5 milionu korun," vypočetla některé z investic náměstkyně primátora Helena Dvořáčková.

Půl miliardy

Pardubice převzaly před lety školní budovy od státu ve špatném stavu. Pouze zateplení mateřských a základních škol přišlo v posledních sedmi letech na téměř půl miliardy korun, více než polovinu uvolnilo ze svého rozpočtu město, přes 220 milionů získalo z evropských dotací a od státu.

Jen během letošního roku město investuje do oprav svých škol dalších zhruba 100 milionů korun.

Investovalo se také do středních škol, které spravuje Pardubický kraj. „Největší investicí z vlastních zdrojů kraje v oblasti školství je pokračující rekonstrukce elektroinstalací a pomocných slaboproudých sítí na Střední průmyslové škole elektrotechnické v Pardubicích, kde celkové náklady přesahují 40 milionů korun. Předpokládané dokončení je v roce 2016," řekl hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.

Od června se opravovaly prosklené stěny budovy a vitráží na Střední průmyslové škole potravinářství a služeb Pardubice za 6,93 milionu korun. Oprav se dočkaly rovněž Sportovní gymnázium a Gymnázium Dašická.