Pardubická krajská nemocnice ve středu představila své nové pracoviště – Artroskopické centrum sportovní traumatologie.
To je určeno zejména pro pacienty s poškozenými vazy, zejména tedy s úrazy vzniklými při sportu.

V Pardubicích působí specialisté uznávaní na celostátní úrovni. Pacientům se tady dostane komplexní péče – od vyšetření, stanovení diagnózy, ošetření až po následnou rehabilitaci.

„Výjimečnost toho oddělení spočívá v tom, že provádíme artroskopická vyšetření všech kloubů, i těch malých. Například při úrazech zápěstí, které jsou v Pardubicích časté zejména u bruslařů, pak můžeme pomoci tam, kde většina zařízení nemůže,“ sděluje vedoucí lékař centra Jaroslav Pilný.

Spektrum úrazů, které zde lékaři zvládnou řešit, je skutečně široké. Od úrazů menisku, předních a zadních vazů v koleni, vyvrtnutí kotníku nebo úrazů kyčelních kloubů nebo ramen. „Třeba v takovém zápěstí je osm kostí a na čtyřicet vazů v délce třeba jen čtyři, pět milimetrů. I to ale dokážeme spravit,“ podotýká Jaroslav Pilný.

„Centrum je určeno především pro občany Pardubického kraje, ale v mnoha oblastech jsme silně nadregionální centrum. Nezaměřujeme se pouze na vrcholové nebo profesionální sportovce, ale na veškeré sportovní úrazy. Ročně provedeme v pardubické nemocnici na osm set artroskopických operací, proto věříme, že nové centrum zkvalitní námi poskytovanou péči,“ říká Jiří Kubeš, primář ortopedického oddělení.