Více jak padesát tažných a jezdeckých koní se v sobotu sjelo do Rousínova u Dolního Jelení. Uskutečnil se zde totiž tradiční svod koní.
„Organizování svodu koní začalo v roce 2000. Inspirovali jsme se pardubickou přehlídkou Kůň v akci a rozhodli jsme se, že uspořádáme podonou akci i u nás. V Rousínově se akce koná poprvé, předchozí ročníky proběhly v areálu Nora na Horním Jelení,“ říká za pořádájící sbor dobrovolných hasičů Ondřej Metelka.

Klání v tahu i skoku

Svod koní je soutěžním kláním, na němž se hodnotí schopnosti a výkony koní. „U chladnokrevných koní je to formanská jízda, ovladatelnost klády v lese, kličkování, výjezd z dolíku a těžký tah, kde se hodnotí, kolik je kůň schopen utáhnout. V minulosti jsme měli i případ, kdy jeden kůň utáhl patnáct set kilo. Koně lehké měří síly také ve formanské jízdě a parkuru,“ řekl Ondřej Metelka s tím, že při formanské jízdě musí koně překonat šest set metrů dlouhou trať. „Jízda se jede na čas, cestou mohou vozatajové při nedokonalém překonání překážky nasbírat trestné body,“ vysvětlil Metelka, který se sám na start postavil při parkuru.

Rousínovské kolbiště disponuje řadou specifických a divácky atraktivních překážek. „Při formanské jízdě musí koně překonat průjezd vodou, přes mostek, přes val, různá elka, kde musí zpomalit a neshodit bidlo. Všude jde v zásadě o schopnosti koně i kočího,“ sdělil Ondřej Metelka.

S pětiletým hřebcem Sagonem a dvanáctiletým Normanem přijel do Rousínova závodit i Jan Lajcht z Těchonína u Jablonného nad Orlicí. „S ostatními se utkáme v těžkém tahu a v ovladatelnosti klády v lese. Velké ambice si ale nedělám, protože Sagon je na vůbec první soutěži a nemá zkušenosti a Norman je již takový koňský důchodce. V době největší slávy byl ale nejsilnějším koněm Orlických hor,“ řekl Jan Lajcht a dodal, že s koňmi nějak výrazně netrénují. „Pracuji s nimi v lese při přibližování dřeva a to je nejlepší trénink,“ pousmál se Lajcht.

(Lukáš Peška)