Psí štěkot se rozléhá stanovým táborem, který vyrostl v nemošickém kynologickém areálu nedaleko Chrudimky. Po roce se zde opět koná letní dětský tábor, který má oproti jiným jednu specialitu: pobyt zde tráví spolu s dětmi jejich čtyřnozí kamarádi. A táborníci se zde rozhodně nevěnují pouze hrám – účelem tábora je především zdokonalit je ve výcviku psů a jejich miláčky naučit různým dovednostem.

Zájem je značný

„Za devět dnů tábora tady stihneme často víc než na cvičácích v průběhu roku,“ říká táborová vedoucí Iveta Skalická za pořadatelskou kynologickou organizaci z České Třebové. Děti, které do Nemočíc přijely, se však rekrutují z celé republiky. Zájem o tábor, který letos píše čtvrtý ročník, je značný a na všechny se nedostalo.

O osmatřicet dětí ve věku od 10 do 18 let se stará sedmičlenný tým vedoucích. „Je tu velice příjemné prostředí, klid, možnost přístupu k vodě, výborné sociální zázemí,“ vyjmenovává Iveta Skalická přednosti nemošického areálu.
Z plemen, která se na tábor sjela, jsou k vidění malí yorkšírští teriéři, na druhé straně velikostního spektra se nachází labrador a leonberger. Nechybí bišonci, pinčové, bíglové a rovněž voříšci.

Táborový budíček je ve tři čtvrtě na sedm, po rozcvičce a snídani následuje dopolední dvoufázový výcvik, také odpoledne se vedle her a soutěží ve zvířecích tábornících prohlubuje jejich poslušnost. Především hrou a pochopitelně něčím k snědku. „Začali jsme s tím trošičku vloni, ale letos jsme rozšířili program o výcvik obedience a takzvanou motivační poslušnost, kdy s pejsky pracujeme poněkud jinak než dosud. Výsledky jsou mnohem rychlejší, je to taková hra v rámci poslušnosti. A děti poslušnost, která ve své podstatě na cvičácích bývá obvykle velmi nezáživná a strohá, velice baví. Motivace je většinou na pamlsky a hlavně děti učíme s pejsky komunikovat. Protože většina lidí neumí pejska dobře pochválit, promluvit si s ním, naznačit, že pracují jako tým,“ popisuje Iveta Skalická novou metodu, která se na západ od našich hranic praktikuje už deset let a k nám dorazila zhruba před dvěma lety.

Nemošický tábor skončí v sobotu. V jeho závěru děti absolvují se svými svěřenci závěrečné zkoušky z ovladatelnosti. „Většinou je absolvují na výbornou. Ještě se nám nestalo, že děti, které na tábor nastoupí, zkoušky neudělají,“ dodává kynoložka.