Se zpožděním, ale přece. V centru Pardubic se koncem minulého týdne objevil stánek, který upozorňuje na neuspokojivý vzhled třídy Míru. Od včerejška pak na stolku kolemjdoucí najdou i průhlednou kostku, do které mohou přispět finančním obnosem. Kam bude příspěvek po skončení akce směřovat, se teprve ukáže.

První peníze

Na štěrkem vysypaném prostranství vedle pošty, kde dříve stála provizorní prodejna, od čtvrtka stojí stánek, který propaguje zřízení pěší zóny na třídě Míru. Na stolku leží barevné tiskoviny, které vysvětlují, proč se občanské sdružení, jež si vzalo třídu Míru do svého názvu, vrací zpět do míst, kde již v minulém roce probíhala petice za vnik pěší zóny. Tehdy se pro její vybudování vyslovilo přes sedmnáct tisíc lidí. Stánek doplňují tři panely s vizualizacemi řešení třídy Míru a skákací hrad, který se jeví jako největší atrakce pro děti s matkami, které koneckonců tvoří hlavní návštěvníky.

„Přijdou sem ale i lidé speciálně kvůli třídě Míru a diskutují o ní,“ říká jeden z najatých brigádníků obsluhy, která je oblečena do oranžových triček. Stejné barvy jsou i rozdávané balónky. Ostatně za celou propagační akcí, která měla začít již počátkem srpna, ale zpozdila se kvůli pronájmu plochy, je opoziční sociální demokracie.

Jejím představitelům se nelíbí, že by projekt třídy Míru na zřízení pěší zóny měl vypadnout z integrovaného plánu rozvoje města. V takovém případě by podle ČSSD nemohlo město získat na její financování většinu peněz z Evropské unie, ale bude ji muset platit ze svého.
Akce spojující výstavu s dětskou atrakcí potrvá podle pořadatelů do poloviny října. Pak bude výtěžek předán buď samotnému městu na revitalizaci třídy Míru, či jako dar sociálnímu Domovu pod Kuňkou. V zapečetěné kasičce se včera ocitly první mince. V poledne se na jejím dně leskla kovová dvacetikoruna, pět desetikorun a menší drobné. Sbírka je ale podle pořadatelů symbolická, hlavní je upozornit na neřešený problém třídy Míru.