V období kolem Tří králů se většina rodin loučí s vánoční atmosférou a odstrojují tak vánoční stromečky. Sundávají ozdoby a další dekorace, až zbude holý smrk, jedle nebo borovice, a tak přichází na řadu rozhodnutí, co se stromečkem udělat.

Některé domácnosti si s ním zatopí, jiné ho mají v květináči a později ho zasadí, další vánoční stromky končí na zahradě v kompostu. Především lidé z bytových domů se jich ale potřebují zbavit úplně. Technické služby různých měst tak zřizují zvláštní svozy, které stromky z ulic sbírají.

Primátor v porodnici
Primátor navštívil první pardubické miminko roku 2020

„Svážet začínáme každoročně po 6. lednu, máme na tyto svozy i speciální vozidlo, do něhož se vejdou tři až čtyři tuny vánočních stromků,“ informovala mluvčí Služeb města Pardubic Světluše Pozníková s tím, že každoročně pracovníci posbírají více než 33 tun vánočních stromů.

Končí na kompostu

Chrudimské technické služby zajistí svoz 7. a 14. ledna. „Popelářský vůz zabezpečí slisování,“ vysvětlil ředitel Technických služeb Chrudim Zdeněk Kolář.

Poté stromky jak z Chrudimi, tak z Pardubic putují do kompostárny a hmotu, která z nich po čase vznikne, město opět využije. „Vysloužilé stromky jsou sváženy na kompostárnu v Dražkovicích. Tam se z nich vytvoří štěpka, která následně slouží k výrobě kompostu. Ten poté používáme například při péči o městskou zeleň,“ přiblížila Pozníková. Stromky se drtí a přeměňují na organické hnojivo také ve Svitavách.

„Vánoční stromečky technické služby sváží na dočasnou skládku bio odpadu, kterou necháváme likvidovat odbornou firmou. Ta se stromky naloží dle svých potřeb,“ popsal ředitel Technických služeb města Přelouče Karel Šilhavý.

Závěr roku bývá pro záchranáře a hasiče tradičně docela divoký
Lidé přišli kvůli petardám o prsty, nehoda si vyžádala smrt řidiče

Vánoční stromky, které zdobí interiéry domů v Ústí nad Orlicí, končí ve spalovně. „Po naštěpkování a drcení je externí firma odváží do spalovny,“ řekl Martin Pirkl ze společnosti Tepvos, která svoz zajistí v polovině a na konci ledna.

Důkladné odstrojení

Aby se dřeviny mohly dostat do kompostárny, musí je lidé náležitě odstrojit, na větvích nesmí zůstat kovové háčky, klipsny ani ozdoby.

„Stromky mohou lidé zkrátit na délku nezbytnou pro vynesení z bytů, v žádném případě je ale nesmějí házet do kontejnerů na komunální odpad,“ upřesnil Kolář. Stromy by zabíraly příliš místa, odkládají se proto vedle kontejnerových stáních. Ve Svitavách budou na několika místech pro tento účel velké kontejnery na bio odpad.

Ilustrační foto
První miminka roku: Alžbětka a Sebastian