Paraskupina Silver A byla na území Protektorátu Čechy a Morava vysazena 29. prosince 1941 společně se skupinami Anthropoid a Silver B. Úkolem Silver A bylo zajistit radiové spojení mezi domácím a exilovým odbojem, vybudovat zpravodajskou síť a koordinovat domácí odboj.

Pietní akt se v krajském městě uskuteční již posedmé. Všichni účastníci vzpomínkové akce se připomenou také oběti ležácké tragédie a odbojáře, kteří na pardubickém popravišti zemřeli v odvetě atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.

„Po pietní vzpomínce a kladení věnců se bude hlavní program konat tradičně v hotelu Zlatá štika, kde se vedle informací od renomovaných historiků a hudebního vystoupení představí také putovní výstava Sofiina volba po česku. Úryvky z knihy Sophiina volba a přednes básně budou jako obvykle v podání herce Josefa Somra," uvedl ředitel Památníku Lidice Milouš Červencl.

Mezi zhruba 130 hosty nebudou chybět přímí účastníci odboje a jejich potomci, přeživší ležácké a lidické děti nebo přední čeští historici.

Účastníci si v hotelu Zlatá štika budou moci poslechnout třeba i přednášku historika Vojtěcha Kyncla nebo badatele Libora Pařízka.