Výstava má vtipným způsobem přiblížit sedmdesátá léta 20. století v evropských státech sovětského bloku.
„Katedra literární kultury a slavistiky byla oslovena Ústavem paměti národa ve Varšavě. Vzhledem k tomu, že se věnujeme výuce slavistických studií zemí Evropské unie, tak jsme na tuto nabídku kývli a výstavu jsme rádi pomohli připravit. Společně s kolegyní Gabrielou Ganczarczyk a Ivo Říhou jsme díky vstřícnosti Východočeského muzea našli vhodný prostor na prvním rondelu zámeckých valů," popisuje výstavu Marta Pató z Katedry literární kultury a slavistiky Univerzity Pardubice.

Výstava z Polska

Výstava k nám byla zapůjčena z polského Institutu paměti národa ve Varšavě, na instalaci se podílela Katedra literární kultury a slavistiky Fakulty filozofické Univerzity Pardubice a Východočeské muzeum v Pardubicích.
Díky černobílým i barevným snímkům můžete znovu nahlédnout do období proslavených prvomájových průvodů, undergroundu či si připomenete vlastní každodenní život v dobách, které mnozí ještě pamatují.

„Výstava však není určena jen těm, kteří si dobu komunismu odžili, ale i těm, co ji znají zprostředkovaně. Byla to doba, kdy komunistické vlády v Bulharsku, Československu, Polsku, Rumunsku a Maďarsku získaly stabilní pozici, ovlivňovaly životy lidí a disponovaly slůvkem 'musíš'," dodává Marta Pató.