Téměř padesátka rektorů se sešla v Pardubicích, kde jednali třeba o financování vysokých škol.

„Věnovali jsme se především čtyřem oblastem. Řešili jsme novelu vysokoškolského zákona, fungování rady Národního akreditačního úřadu, financování vysokých škol a také podporu vědy a výzkumu," řekl rektor Masarykovy univerzity v Brně a místopředseda České konference rektorů pro vzdělávání Mikuláš Bek.

Setkání nejvyšších představitelů českých vysokých škol tentokrát hostila Univerzita Pardubice, rektoři ovšem schůzovali na pardubickém zámku.

PŘÍLIŠ MNOHO REKTORŮ

„Nemohli jsme se sejít na půdě univerzity, protože rektorů je víc, než je kapacita naší velké zasedačky," vysvětlil rektor hostitelské univerzity Miroslav Ludwig.

Rektoři byli spokojeni také s tím, že se podařilo stabilizovat rozpočet na příští rok. Na běžný chod vysokých škol by v roce 2017 mělo jít ze státního rozpočtu 21,5 miliardy korun.

„Vláda si původně naplánovala škrty v oblasti financování vysokých škol. Univerzity nyní nejsou bezprostředně ohroženy nedostatkem financí. Ale faktem je, že u nás vysoké školy dostávají jednu z nejnižších částek na jednoho studenta ze všech vyspělých zemí," poznamenal Mikuláš Bek.

Podle něj je navýšení rozpočtu na jednoho studenta cestou, jak zkvalitnit výuku na českých univerzitách.

„Řekl bych, že rozpočet pro vysoké školy je stabilizovaný, ale není nijak předimenzovaný. V současné době připravujeme nový systém hodnocení vysokých škol. Mělo by to přinést větší důraz na kvalitu a motivovat to instituce k větším výkonům," uvedl místopředseda vlády pro vědu a výzkum Pavel Bělobrádek.