Pro veřejnost se otevírá v pátek 16. března v multifunkčním sále Zámku Pardubice. „Včely jsou neuvěřitelně zajímaví a rozmanití živočichové, jejichž výzkum stále přináší nové objevy. Některé zprostředkujeme i návštěvníkům. Mohou nahlédnout do včelího obydlí, vyzkouší si mechaniku spojení včelích křídel a zblízka si prohlédnou obří model žihadla,“ láká kurátor výstavy entomolog Jan Dolanský. „Jedinečnou podívanou slibuje video, které odhalí, jak pod mikroskopem vypadá postupné zabodávání žihadla do prstu,“ slibuje Dolanský.

Výstava se ale nevěnuje jen o včele medonosné – mnoho zajímavostí se návštěvníci dozvědí o divoce žijících samotářských včelách, o včelím příbuzenstvu, predátorech i škůdcích. K vidění bude také soubor historických i moderních úlů, včetně termosolárního úlu bojujícího s nemocí varroázou.

Kromě proskleného úlu s včelami výstavu oživí i bourci morušoví (od dubna) a další druhy hmyzu. Na zámeckých valech výstavu doplní skutečný „včelí hotýlek“, příbytek pro samotářské včely.

Výstava potrvá do 23. září. Vstupné je 40 korun, snížené 20 korun.