Ve velmi vyhrocené atmosféře se neslo pondělní mimořádné zasedání zastupitelstva šestého městského obvodu, které mimo jiné rozhodlo i o tom, že z funkce starosty byl odvolán Milan Hromádko zvolený za Sdružení pro Pardubice (SPP).

Muže, který řídil na začátku prázdnin opilý a policisté mu naměřili téměř tři promile alkoholu, na tomto postu nahradil třicetiletý Petr Králíček ze stejné strany.

Emoce v sále popkovické restaurace vzbudil už první bod programu. Tím bylo projednání petice občanů za ponechání Milana Hromádka ve funkci starosty, pod níž se podepsalo sedm set občanů šestého pardubického obvodu.

„Delikt se stal v jeho osobním volnu. S výkonem funkce starosty nemá nic společného. Chyby se může dopustit každý,“ omlouvali starostu jeho příznivci. „Potrestán byl už tím, jak byl vláčen médii. Určitě si teď dá velký pozor na to, aby se mu něco podobného nestalo. Proto by ještě mohl dostat příležitost ukázat, že se napravil a že něco může pro obvod udělat,“ pokračovali.

„Uvědomujete si, že ten člověk řídil pod vlivem alkoholu? Je to jeho pochybení. A že se to stalo v jeho osobním volnu? I v něm reprezentuje úřad a obvod,“ konstatovali kritici Milana Hromádka.

VÍCE O VOLBĚ STAROSTY ČTĚTE TAKÉ ZDE

„Jsem zvědavý, co by dělali občané, kteří podepsali tuto petici, kdyby opilý řidič Hromádko přejel někoho z jejich blízkých. Nikomu ze signatářů bych to ale nepřál,“ zdůraznil další kritik chování bývalého starosty Svítkova.

„V každé civilizované společnosti končí takový delikt jednoznačně – rezignací. Starosta neměl tento krok oddalovat a odstoupit sám,“ dodal.
„V prvním momentě, co jsem tento čin spáchal, jsem byl rozhodnutý, že odstoupím na nejbližším řádném zasedání zastupitelstva. Ale pak jsem se dozvěděl o petici, která naším obvodem kolovala. Byl jsem šokován, kolik lidí mi vyjádřilo svou podporu. Nechtěl jsem zklamat jejich důvěru, a tak jsem se rozhodl, že konečné rozhodnutí ponechám na zastupitelích. Ale připravenou demisi jsem měl,“ řekl Milan Hromádko.

„Upozorňuji, že 701 podpisů pod peticí představuje necelých šestnáct procent z celkového počtu voličů našeho obvodu. Zajímalo by mě, jaký názor na tento přečin Milana Hromádka mají ostatní obyvatelé,“ položil otázku do pléna zastupitel pardubické „šestky“ za opoziční ODS Tomáš Převratský.
Přijdou k volbám?

„Spousta zastupitelů chodí do hospody. Ať si sáhne do svědomí každý, kdo někdy nejel autem napitý. Teď se tady hazarduje s vůlí sedmi set lidí, kteří dali důvěru svému starostovi. Pokud bude odvolán, tak už tihle lidé třeba k volbám nikdy nemusí přijít,“ prohlásila jedna z Hromádkových stoupenkyň.
„Starosta Hromádko byl potrestán peněžně, byl mu odebrán řidičský průkaz, nikoho nezranil, neuplácel. Do toho u něj ještě převažují pozitiva, že se zasadil o rozvoj obvodu. Ale stejně to vypadá, že jsme tady zbyteční, protože zastupitelé rozhodnou, jak budou potřebovat,“ reagoval na průběh jednání zastupitelstva další Hromádkův příznivec.

„My jsme panu Hromádkovi dali šanci. Je to pracovitý člověk, ale to, co udělal, je neslučitelné s funkcí starosty,“ uzavřela debatu na toto téma zastupitelka šestého městského obvodu zvolená za sdružení Pardubáci Věra Laurynová.

Poté už došlo na hlasování o odvolání starosty Hromádka. Jedenáct zastupitelů bylo pro, dva proti a dva se zdrželi.

V souboji o uvolněné křeslo starosty zvítězil podle předpokladů Petr Králíček z SPP nad kandidátem ODS Davidem Tomíškou. Pro prvního uchazeče bylo devět zastupitelů, pro druhého šest.