Příprava na zimu by totiž měla kromě samotného vozu – výměny kapalin a pneumatik, zahrnovat také přípravu samotného řidiče.
„Vyzkoušet si klouzání někde na parkovišti rozhodně nestačí. Mnohem vhodnější je se připravit ve speciálním kurzu školy smyku, kde vás krok za krokem povede instruktor,“ vysvětluje Hruška.

Školu smyku můžete absolvovat právě v Pardubicích. Tréninkový ovál nabízí srovnatelné podmínky s ostatními dráhami v republice. Řidiči si zde vyzkouší překážkovou dráhu na ledu, délky brzdných drah na morku i ledu, průjezd „namrzlou“ zatáčkou.

„Je důležité, aby se řidič před zimou naučil znát chování svého vozidla ještě předtím, než sníh vůbec napadne. Zima je pro jízdu autem natolik specifické období, že by takovou přípravu měl podstoupit každý a nezáleží na tom, jestli je to řidič profesionál nebo začátečník. Kurz je vhodný pro jednotlivce i pro zaměstnance firem třeba jako teambuildingová aktivita,“ vysvětluje Hruška.

Zkušenosti nabyté na okruhu mohou v ostrém provozu zabránit katastrofě.
„Vyhýbací manévr, kterým se na ledu dokážete vyhnout překážce, je složitý manévr, který jde vpodstatě i proti přirozeným reflexům řidiče a proto se musí nacvičit na cvičném ovále. Stejně jako třeba ovládání auta ve smyku,“ nabádá Hruška.