Podivné kontakty

Podle Antifašistické akce je Michal Kašpar jedním z několika policistů v republice, kteří mají těsnou vazbu na neonacisty. Ve svém volném čase se má pohybovat mezi náchodskými rasistickými hooligans. A co je podle Antifašistické akce podstatné, má se angažovat v organizaci na pomoc neonacistickým vězňům „Organization for POW“. Pod touto zkratkou se skrývá Prisoners of Wars, tedy označení tzv. válečných zajatců, jak jsou titulováni mezi neonacisty jejich „kolegové“, kteří skončili za mřížemi vězení. V případě Michala Kašpara objevila Antifašistická akce kontaktní mail odkazující na tuto organizaci a tvrdí, že pardubický strážník je jejím členem. Na stránkách antifašistických aktivistů se objevila i řada fotografií Michala Kašpara – coby fotbalového fanouška až po snímky v uniformě německého vojáka s označením SS. A to pořízených i na služebně strážníků.

Michal Kašpar je členem Klubu vojenské historie Karin, která byla teprve tento nedávno zaregistrována, ale činnost vyvíjí již od ledna letošního roku. Před sídlo pardubických strážníků se dopoledne dostavil jednatel klubu Jan Čermák s cílem podpořit Michala Kašpara. „Je naším členem a můžu prohlásit, že fotografie, které byly zveřejněny na televizi Nova, byly čistě pro potřeby spolku, byly chystány na internet a byly by oficiálně zveřejněny. A svým způsobem byly takto zneužity,“ míní Čermák. Podle svých slov si není vědom, že by Michal Kašpar byl aktivním sympatizantem neonacismu.
„Ničeho takového si nejsem vědom, za dobu, co je u nás, se ničeho takového neúčastnil,“ dodal Čermák. Potvrdil přitom, že v jejich spolku je ještě jeden městský pardubický strážník. V obojím případě jde ale podle Čermáka o zájem o vojenskou historii. „Děláme vojenskou historii období první světové války – Rakousko-Uhersko, československé četnictvo z První republiky a německou druhoválečnou armádu,“ upřesnil Čermák.

Konec dohodou

Strážník Michal Kašpar se ve čtvrtek dopoledne sešel s ředitelem Městské policie Pardubice Petrem Kvašem, který po jednání vydal prohlášení o ukončení jeho pracovního poměru.

„Na tomto kroku jsem se společně s ním dohodl během personálního pohovoru. Pro Městskou policii Pardubice je zcela nepřijatelné, aby bylo její jméno spojováno s jakýmikoli pochybnými aktivitami strážníků, které by mohly narušit věrohodnost organizace jako celku i její vnitřní integritu,“ uvedl Petr Kvaš, který o svém postupu informoval i pardubického primátora Jaroslava Demla. Ten se s ním ztotožnil. „K aktivitám bývalého strážníka Michala Kašpara se osobně vyjadřovat nebudu, neboť nemám dostatek nezaujatých informací. Pan Kašpar má nyní možnost otevřeně se k celé věci postavit, případně očistit své jméno a vyřčená podezření vyvrátit.“

Pro městskou policii v Pardubicích jde za její patnáctiletou historii o první podobný případ a Kvaš případ považuje za ojedinělý exces.

Michal Kašpar podstoupil před přijetím psychologické testy a žádné sklony k neonacismu ani jiné patologie v jeho osobnosti nebyly podle Kvaše zjištěny. V případě druhého strážníka, který je členem klubu vojenské historie, městská policie nic řešit nebude.