Až do nedávných dní visel nad dostavbou obchvatu města Holic Damoklův meč v podobě nevykoupeného pozemku. Nyní již stavbařům v dokončení nic nebrání. Státní investor, Ředitelství silnic a dálnic, získal klíčový pozemek. Jeho majitelka se totiž v zákonné lhůtě neodvolala proti vyvlastnění. Hrozba mnohaletých soudních sporů se tak nenaplnila.

„Inkriminovaný pozemek se nachází jižně od Holic mezi silnicemi do Roveňska a Dolní Rovně, tedy zhruba v polovině stavby. Patří pěti majitelům. Čtyři z nich neměli s prodejem problém, pátý nebyl spokojen s cenou. Došlo tedy na vyvlastňovací řízení,“ sdělil Jiří Jedlička, náměstek pro výstavbu pardubické pobočky Ředitelství silnic a dálnic.

Řízení nakonec dopadlo zdárně pro investora. Vše ukazuje na fakt, že majitelku patého podílu, trvale bytem v Praze, nakonec uspokojila nová cena a tudíž se proti vyvlastnění neodvolala. Nový zákon totiž umožňuje zaplatit majiteli pozemku, vyvlastněného z veřejného zájmu, vyšší cenu, než kdyby jej prodal dobrovoně. Její výši se ale nepodařilo zjistit.

Pro obyvatele Holic je ale mnohem důležitější skutečnost, že stát již vlastní všechny potřebné pozemky a obchvat tudíž zdárně dokončí.
Dopravní situace v Holicích je totiž dlouhodobě neúnosná.

Statisky uvádějí, že jimi denně projede okolo dvaceti tisíc aut. Od začátku května vede navíc přes město objížďka kvůli rekonstrukci silnice I/11 z Hradce Králové do Ostravy. Množství vozidel tak o dalších několik tisíc denně narostlo.

Obyvatelé Holic musí dopravní přepětí vydržet až do konce září, kdy má skončit uzavírka silnice I/11, respektive do listopadu letošního roku. V tomto termínu má být spuštěna doprava na dlouho očekávaný obchvat.

(Lukáš Peška)