Rekonstrukce frekventovaného nadjezdu minulé pondělí odřízla nemocnici od centra Pardubic a uzavřela jednu z příjezdových cest od Chrudimi. Denně přes nadjezd projedou tisíce aut, která nyní musejí využít objízdných tras – řidiči jezdí přes Černou za Bory nebo přes Duklu. „Pečlivě jsem sledoval, co po uzavření nadjezdu nastane. Počítali jsme s různými scénáři, ale to, co se stalo, nás překvapilo, protože se nestalo vůbec nic. Těch šest tisíc aut, která denně přes nadjezd jezdila, se záhadným způsobem rozplynula na jiné komunikace,“ okomentoval uzavírku náměstek pro dopravu Petr Kvaš.

Zvýšený provoz se očekával na ulicích S. K. Neumanna, za Anenským podjezdem, kolem Parama nebo na křižovatce ulic Dašická a Na Drážce. Hustota dopravy jen mírně stoupla na Chrudimské ulici. „Nahrává nám covid, kdy intenzita dopravy je výrazně snížená asi o 30 procent oproti běžnému stavu,“ dodal Kvaš.

Horší je situace s parkovaním okolo nemocnice. Najít parkovací místo v areálu nebo blízkém okolí je problematické i běžně. Nyní mají řidiči kvůli stavbě příležitostí, kde zaparkovat, ještě méně. „Bylo nám vyčítáno, že jsme zrušili sto parkovacích míst. My je ale nezrušili, nikdy tam taková místa nebyla. Lidé tam parkovali načerno, stáli na zeleni nebo v zákazu zastavení,“ dodal Kvaš.

Koně překonávají Taxisův příkop.
Váňa o úpravě Taxisu: "Dostihy se zrychlují, je třeba to koním usnadnit"

Nedostatek parkovacích míst řeší i samotná nemocnice, která se snaží ulehčit situaci svým zaměstnancům. „Počet parkovacích míst v blízkosti nemocnice je v souvislosti s aktuálně probíhající opravou nadjezdu a zahájením stavebních prací v prostoru bývalé Tesly výrazně redukován. V dohledné době se navíc v nemocnici chystají další stavební úpravy, které si vyžádají omezení počtu parkovacích míst i uvnitř areálu. Proto jsme hledali ve spolupráci s Magistrátem města Pardubice náhradní parkovací plochy v docházkové či jinak dopravně dostupné lokalitě,“ uvedla tisková mluvčí nemocnice Alena Františková. Nemocnice se proto domluvila s magistrátem, který zdravotnímu personálu umožní parkovat u Aquacentra. „U Aquacentra je k dispozici sto míst, která budou našim zaměstnancům přístupná zdarma po přidělení vjezdové karty. Tato místa rozdělujeme mezi personál lůžkových oddělení,“ upřesnila Františková. Toto parkoviště budou zaměstnanci moci využívat až do rozvolnění opatření a otevření bazénu. Do nemocnice se pak zdravotníci dostanou podél Chrudimky asi kilometr a půl dlouhou procházkou.

Nemocnice je upozornila také na možnost parkování v Masarykových kasárnách na Dukle za pět korun na den.