Byl osmý květen roku 1945 a skupina bývalých důstojníků československé armády v revolučních Pardubicích kráčela z nynějšího náměstí Republiky po třídě Míru. Šli dohodnout převzetí moci, techniky a zařízení od kapitulujících Němců. Na křižovatce s ulicí Sladkovského však do toho vstoupila smrt.

Záměr nebo omyl?

Obrněný německý automobil buď záměrně nebo prý i omylem do československých důstojníků najel. Frustrovaní Němci stále odmítali přijmout porážku. Ozvala se dávka z kulometu. Tento incident nepřežil právě nadporučík Eliáš, který o den později zemřel na následky srážky s vozidlem. Mrtvý na místě zůstal i poručík Smrž, zasažený střelbou.

Nadporučíku Vladimíru Eliášovi, po kterém je v Pardubicích pojmenována ulice i základní škola, byla ve čtvrtek na škole nesoucí jeho jméno odhalena pamětní deska.
Slavnostnímu okamžiku byli přítomni i dva synové padlého hrdiny – Bohuslav (78) a Jaroslav (75).

„Děkujeme za možnost zde být a vyjádřit své pocity a poděkovat všem, co se zasloužili o tento den. Nezapomínejme, že o všechno můžeme přijít ze dne na den. Hrdinové, jakkoliv to zní pateticky, jakým byl třeba náš otec, by nám měli být vzorem a jejich štafetu bychom měli převzít," poděkoval za celou rodinu Bohuslav Eliáš.

Knihu vydala škola

„Pamětní deska je připomínkou lidí, na nichž naše republika stála. Ač sám měl rodinu a pět dětí, neváhal a aktivně se účastnil protinacistického odboje. Nečekal, že věci někdo vyřeší za něj, ale v květnových dnech roku 1945 se sám postavil do čela událostí," poukázal Petr Středa, učitel dějepisu na Základní škole nadporučíka Eliáše, který o tomto hrdinovi Pardubic sbíral materiály. Jeho práci vydala škola v knize Zapomenutý příběh Vladimíra Eliáše.