„Službu Kniha do vlaku jsme spustili v rámci kampaně Březen – měsíc čtenářů, tedy v době, kdy se našim návštěvníkům, ale i široké veřejnosti snažíme přiblížit čtení jako takové a překvapit je zavedením nových služeb. Stojan s knihami je tak vhodným spojením obojího,“ řekla ředitelka krajské knihovny Radomíra Kodetová.

Stojan, který se nachází u jednoho z hlavních východů, pojme až 50 knih. „Většina z nich jsou vyřazené tituly z naší knihovny. Jedná se především o oddechovou literaturu pro různé věkové skupiny. Knihy do stojanu ale může doplňovat také kdokoliv další. Pokud někdo vlastní tituly, které již nepotřebuje, ale domnívá se, že by mohly oslovit další čtenáře, tak pomoc při zásobování jedině uvítáme,“ vysvětlila kulturní koordinátorka knihovny Monika Pilařová.

Pravidla nádražní knihovny jsou jednoduchá. Cestující si knihy mohou půjčit či vzít, nepotřebují k tomu registraci, ani peníze. V cílové stanici mohou do podobné knihovny četbu vrátit. „To, že ji pasažéři naleznou i v místě jejich výstupu, je celkem pravděpodobné, neboť do projektu se již zapojilo kolem 100 českých knihoven,“ dodala Pilařová.