„Z nádrží ve volné přírodě jsme zjistili zhoršenou kvalitu vody v Královéhradeckém kraji pouze v Oborském rybníku v Jinolicích. Rekreantům zde po koupání doporučujeme osprchování pitnou vodou,“ uvedla mluvčí Krajské hygienické stanice v Hradci Králové Hana Andresová.

V Pardubickém kraji se již v červnu začala kazit voda v populárním písníku Mělice na Pardubicku, kde hygienici objevili výskyt koliformních bakterií. Ochlazení a deště později vodu vyčistily, parna ale mohou množení nepříjemných organismů opět nastartovat.

„Voda ve velkém rybníce je jen mírně zakalená, v malém se občas vyskytují zelené skvrnky. Teplota pod hladinou je 24 stupňů Celsia,“ řekl správce písníku Miloš Vojtíšek.

Za kvalitu vody v koupalištích odpovídají jejich provozovatelé, hygienici kontrolují kvalitu vody pouze v takzvaných koupacích oblastech. Výsledky rozborů v hradeckém kraji zveřejňují na internetové adrese www.khshk.cz, v pardubickém pak na www.khspce.cz.

Hygienici odebírají vzorky vody sice každý týden, ale ne najednou ze všech nádrží.

Čisté jinak zůstávají jak Sečská přehrada na Chrudimsku, tak i Pastviny na Orlickoústecku, bez závad je rovněž vyhledávaný písník Březhrad u Hradce Králové. Zakalené jsou pouze některé rybníky, to je však vzhledem k chovu ryb obvyklý jev.

Tropická vedra, která se mají o víkendu vrátit, však hygienikům dělají starosti. „Nástup sinic je těžké odhadnout, ve hře je mnoho faktorů a je to nevyzpytatelné. Může to přijít velmi rychle, při teplém počasí se nedá vyloučit zhoršení v průběhu třeba dvou týdnů. Někdy dokonce dojde ke zvratu během 48 hodin,“ řekl šéf chrudimského pracoviště Krajskk hygienické stanice Jaroslav Říha.

PLOVÁRNY NARVANÉ K PRASKNUTÍ. I přes nynější ochlazení je na plovárnách ve východních Čechách stále plno. A s kvalitou vody zatím provozovatelé koupališť také nemají vážnější problémy. „Máme bazén s cirkulací a daří se nám vodu držet v požadovaných normách. Voda je přímo skvělá a průzračně modrá,“ pochvaloval si včera šéf pardubického koupaliště Petr Ministr. Bez sinic, přemnožených řas a baktérií jsou zatím i nádrže ve volné přírodě. Zakalné jsou pouze některé rybníky, což je ovšem vzhledem k chovu ryb normální jev. Výhrady mají hygienici jen k Oborskému rybníku v Jinolicích, zakalený je rybník Hluboký na Pardubicku a Rosnička u Svitav. Rekreantům bude přát počasí i nadále. Na víkend se má opět oteplit, rtuť teploměrů bude opět šplhat ke třicítce. A dlouhodobá předpověď je také optimistická. Teplotně nadprůměrný má být celý zbytek prázdnin.