„Dopředu jsme avizovali, že budeme nájemné zvyšovat v maximální míře, umožňuje nám to zákon a my jenom zákon naplňujeme,“ říká náměstek primátora Michal Koláček. Od ledna příštího roku do konce roku 2008 tak nájemníci zaplatí o více než šest korun více za metr čtverečný plochy.

Nájemné se podle radnice odvíjí od tzv. cílového nájemného, což je hodnota, které by mělo být dosaženo v roce 2010. Cílové nájemné je odvozeno od průměrné ceny jednoho metru čtverečního podlahové plochy bytu v daném městě. Ministerstvo pro místní rozvoj stanovilo tuto hodnotu pro město Pardubice na rok 2008 ve výši 48,35 koruny, letos tato částka činí 42,85 koruny.

„Ani cílové nájemné nestačí na to, aby pokrylo náklady se správou, údržbou a obnovou bytového fondu. Především obnovou,“ upozorňuje Koláček. V takovém případě by podle Koláčka muselo město vybírat z metru zhruba pětašedesát korun. „Tržní nájemné je někde úplně jinde, možná se pohybuje na dvojnásobku, záleží na lokalitě. Ale je od osmdesáti korun výše,“ dodává Michal Koláček.

Pardubice v současnosti vlastní na tři a půl tisíce bytů, k nim brzy přibude dalších pět set od armády. Část z nich ale bude zprivatizována.