„V porovnání s předchozími roky zaznamenáváme letos výrazně vyšší zájem o ubytování na kolejích a aktuálně máme v pořadníku více než 300 nevyřízených žádostí,“ řekl ředitel správy kolejí Univerzity Pardubice Jan Brothánek.

Univerzita nabízí levné ubytování v šesti budovách v centru univerzitního kampusu. Celková ubytovací kapacita je 1650 lůžek. „O koleje jsem si včas nezažádala, takže už se na mě nedostalo. Naštěstí jsem s kamarády našla byt, který budeme sdílet,“ uvedla studentka Karolína, která nastupuje na vysokou školu prvním rokem.

Rostoucí cenu nájmů potvrzují i realitní kanceláře. „Situace je jiná oproti loňsku v tom že klesá průměrná cena například v Praze, naproti tomu v krajských městech cena vyrostla,“ informoval Lukáš Dostál ze serveru eSpolubydleni.cz.

Jiří Janoušek (v červeném) v podzimní části Chrudimi výrazně pomohl.
Janoušek před šlágrem: Proti mlaďákům jsem hrál tisíckrát a vím, jak na ně

Pardubická univerzita má pro studenty připraveno několik variant pokojů od dvoulůžkových až po čtyřlůžkové. Ke standardnímu vybavení pokoje patří postel, skříň, židle, stůl a lampička. Za to studenti zaplatí od 139 korun na noc. Zájemci si mohou vybrat i apartmán, kde za noc zaplatí přes tři sta korun. Měsíční ceny za ubytování se tak různí, navíc se i koleje každým rokem mírně zdražují. „Navýšení cen bylo u většiny pokojů spíše kosmetické, šlo o jednotky korun,“ uvedl Brothánek.

Mezi základní vybavení na kolejích patří i připojení k internetu. Studenti si ale musí připlatit za vlastní spotřebiče. Například za varnou konvici nebo lednici či mrazák zaplatí i tři koruny za den. Žadatelé o pokoj si mohou vybrat ze tří možností s rozdíly ohledně délky ubytování, termínu nástupu, konce ubytování a samozřejmě s rozdílnými cenami.

Spolubydlení mimo kampus

V sousedním Hradci Králové mají studenti o univerzitní koleje také velký zájem. „Bohužel naše kapacitní možnosti nám neumožňují vyhovět všem žadatelům o ubytování a museli jsme zhruba 300 zájemců odmítnout,“ sdělila ředitelka kolejí Eva Valentová.

Lékařská fakulta Hradce Králové je na tom ještě o poznání hůře. „Na naši lékařskou fakultu si letos podalo přihlášku k bydlení 1 453 zájemců, univerzita přijme 340 z nich,“ uvedla mluvčí Pavla Sedlářová.

Koleje Univerzity Pardubice
KOMENTÁŘ: Vysokoškoláci se vracejí na univerzity, mají se ale kam vracet?

Ne všichni si chtějí užívat studentský život na kolejích. Někteří volí spolubydlení mimo kampus. Realitní kanceláře a internetové stránky zprostředkovávající ubytování zaznamenávají klasicky největší aktivitu od konce léta do konce září. V tomto období se objevuje nejvíce nových nabídek a poptávek. „Největší zájem je o spolubydlení v krajských městech,“ popsal Lukáš Dostál. Situace na trhu s bydlením se navíc každý rok mění.

Vysokoškoláci se těší, že semestr začínají v posluchárnách a ne doma online výukou. Pro některé fakulty už zimní semestr začal. Další se připojí během konce září.