To jsou tvrzení náměstka hejtmana Pardubického kraje Jana Tichého o sobě samém. Ale řídil se těmito zásadami v době, kdy působil v soukromé firmě?

Jako stavař přece ví, jak ve veřejných zakázkách chodit. Jak jednat se subdodavateli. Deník přináší informace, že z některých lze vcelku snadno učinit nedobrovolné věřitele.

Jan Tichý (ČSSD) byl donedávna jedním z hlavních šéfů společnosti CZ STAVEBNÍ HOLDING, a. s. Zdroj obeznámený s praktikami ve stavebnictví rozkrývá netradiční postupy. My je zveřejňujeme. Jde o běžnou záležitost v podnikatelském prostředí? Nebo takové jednání volí jen nejotrlejší?
Ekonomická expertka soudí, že jde o výjimečnou záležitost a nepovažuje takové jednání za běžné.

Jan Tichý se ke zjištěním Deníku prozatím nevyjádřil. Nyní je na zahraniční cestě a tisková mluvčí zase drží bobříka mlčení.

VIZITKA

Jan Tichý se narodil 4. 8. 1962 v Pardubicích. Studoval Střední průmyslovou školu a následně Filozofickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně. V současné době je členem zastupitelstva městského obvodu Pardubice I.  Je ženatý a má dvě děti. Mezi jeho záliby patří především sport a historie.

Náměstek hejtmana Pardubického kraje Jan Tichý je nesmlouvavý muž, který nesnese korupci, předražené veřejné zakázky, zoptimalizuje dopravu a urychlí stavbu komunikací R35 i R43. Alespoň to tvrdí na svých webových stránkách.

Mezi mediální odborníky, s nimiž náměstek spolupracuje, už léta patří bohumínský podnikatel Jiří Musil.

Znají se dokonce z dob, kdy Jan Tichý ještě spoluovládal firmu CZ STAVEBNÍ HOLDING, a. s. Tam Jan Tichý postupně prošel dozorčí radou, byl členem i místopředsedou představenstva.

Rozdělit zakázku subdodavatelům

Jako akcionář se spolu s předsedou představenstva Zdeňkem Quardou stali majoritními vlastníky. Drželi 343 akcií ze 427 v hodnotě 10 000 za každou z nich. CZ STAVEBNÍ HOLDING, a. s. vcelku úspěšně získával ve výběrových řízeních své zakázky. „Tato společnost do výběrových řízení vstupovala s takřka bezziskovou nabídkou, tím pádem nejlevnější, předurčenou k vítězství,“ tvrdí Deníku informovaný zdroj, jenž se pohybuje v oboru. „Podá-li takovou nabídku velká stavební společnost, navíc akciovka, je úspěch téměř stoprocentní. A kde je zisk? Zakázka se rozdělí subdodavatelům a těm se za odvedené práce nezaplatí,“ uvádí zdroj a předkládá dokumenty, kdy CZ STAVEBNÍ HOLDING, a. s. neuhradil faktury svým věřitelům.

„Se subdodavateli se pak vedou dlouhá rozporovací řízení, subdodávky se sjednotí. Dílo poté firma dokončí sama, předá je a nechá proplatit,“ vysvětluje tento zdroj obeznámený s postupem.

„Firmě tak v podstatě stačí pár schopných a velmi nadstandardně ohodnocených právníků a zkušených stavařů, kteří všem subdodavatelům rozporují dílo. Právník potom subdodavateli oznámí, že jeho zisk ,zkonzumovala` tzv. smluvní pokuta,“ dodává svůj názor zdroj Deníku. „Firma vzkvétá, bohatne a nikdo se nedívá zpět, co za ní stojí. A subdodavatelské společnosti vzhledem k nezaplaceným dodávkám krachují jako úpadci,“ uzavírá.

Nemorální jednání vůči ostatním

Nemorální a nesoucí i znaky neoprávněného podnikání. Tak vidí jednání firmy ekonomka Eva Hamplová z Fakulty informatiky a managementu Univerzity Hradec Králové. „V těchto praktikách spatřuji nemorální obohacování společnosti na úkor subdodavatelských firem, kterým jako prvotním nositelům nákladů, ať již mzdových či materiálových, není poskytnuta úhrada za vykonané dílo. Zjevně je firmou dílo převzato a již v tomto okamžiku vzniká právní nárok subdodavatelů na úhradu. Samozřejmě v závislosti na sjednaných obchodních a platebních podmínkách. Za běžné toto jednání rozhodně nepovažuji,“ zhodnotila Hamplová.

Subdodavatelé se podle ní stávají nedobrovolnými věřiteli vítězné firmy, a pokud jsou na platbách existenčně závislí, mohou mít finanční problémy s následným krachem. „Jako určité východisko vidím spojení těchto malých firem a podání návrhu na insolvenční řízení,“ dodala.
Vzhledem k tomu, že se Jan Tichý již soustřeďuje na svoji politickou kariéru, vyklízí pozice v CZ HOLDING, a. s.
Celý proces přece jen chvilku trvá a o všem rozhoduje až mimořádná valná hromada firmy 13. února 2009.

Ze Šunychle je teď firma rovnou V Ráji

Mezitím se již Tichý stal náměstkem hejtmana Pardubického kraje. V radě zodpovídá za dopravu, dopravní obslužnost a investice.
Volební kampaň zajišťoval - kdo jiný - Jiří Musil. Provozovnu své firmy stačil z Bohumína – Šunychle přesunout i na pardubické Zelené Předměstí, a tam sídlí V Ráji. Že jde o opravdový ráj, by se mohlo zdát daňovému poplatníkovi.

Za veřejné peníze totiž Krajský úřad Pardubického kraje nechává Musila vydávat svůj zpravodajský měsíčník. Vše je v pořádku. Jako vítěz výběrového řízení na to má právo.

Náměstek hejtmana Pardubického kraje Jan Tichý je v těchto dnech na zahraniční cestě ve Francii. Proto není možné se s ním sejít. Redaktorka Deníku mu však otázky týkající se jeho podnikání i vstupu do politiky zasílala mailem již 9. září. Dodnes zůstaly bez odezvy.
Minulý týden Deník požádal také tiskovou mluvčí krajského úřadu Magdalenu Navrátilovou o zprostředkování schůzky s náměstkem. Ta však nereaguje na maily, ani na telefonáty.

Přesně tak to dnes děláme v kraji

Deník je připraven zveřejnit vyjádření náměstka k celé záležitosti. V tuto chvíli můžeme otisknout jedinou věc z osobního webu Jana Tichého: „Vrátíme finance do státního rozpočtu, budeme rozvážně investovat každou korunu, zamezíme korupci a rozkrádání veřejných financí. Přesně tak, jak to děláme dnes v Pardubickém kraji.“

JAN KORBEL, TOMÁŠ DVOŘÁK, SILVIE ŠPRYŇAROVÁ