Pardubický kraj ušetří na investicích více než 350 milionů korun. Jak toho dosáhl? Přehodnocováním investic sjednaných ještě za minulého vedení kraje.

„Úspory nevzniknou na úkor kvality. Například na reálce v Pardubicích jsme díky přehodnocení projektu významně ušetřili, ale nadstandardní kvalita projektu byla zachována,“ tvrdí náměstek hejtmana Jan Tichý.
Největších úspor se podařilo dosáhnout při sanaci skládky v Lukavici, kde z krajské kasy zbytečně neuteče 156 milionů korun.
„Přepracovaný projekt pardubické reálky uspoří peníze daňových poplatníků v hodnotě 54 milionů korun a most před Foxconnem 21 milionů korun,“ vypočítal Tichý.

V září kraj dokončil většinu investic ve školství. Zateplení budov škol přineslo úsporu bezmála 45 milionů korun.
Vypsáním nových výběrových řízení se nově ušetří i na silnici mezi Vysokým Mýtem a Chocní a také na křižovatce v Litomyšli. Celková výše úspor činí více než 51 milionů korun.

Úsporám možná pomohla i krize

„Odmítám ale, že bychom zakázky zadávali za dumpingové ceny, které jsou tak nízké, že by projekt následně nešel uskutečnit. Ceny jsou stanovené podle ceníku, jenž firmám umožnuje zisk pouze v rozmezí deset až dvacet procent,“ upozornil Tichý.
Bývalý hejtman Parubického kraje Ivo Toman vidí důvod ušetřených pěnez také v ekonomické krizi.
„Letos je jiná situace, firmy jsou ochotné dávat i nižší nabídky. Ve stavebnictví lze navíc vždy hodně ušetřit na materiálu,“ nechal se slyšet Ivo Toman.

Podle současného náměstka hejtmana Tichého bude za ušetřené peníze možné postavit třeba další silnici, podobou například té mezi Výsokým Mýtem a Chocní.
„Hledání úspor v investicích kraje není žádný můj koníček. Peníze musíme ušetřit, jinak bychom v příštím roce nemohli nic investovat. Pokud bychom neuspořili, nebylo by například ani na zimní údržbu silnic,“ vysvětlil náměstek hejtmana.

Kdo za předražené projekty bude nést odpovědnost? „Vina padá na projektanty a úředníky, až v poslední řadě na politiky. Muselo by se totiž dokázat, že někoho ovlivňovali,“ uvedl Jan Tichý.
Vedení kraje se rozhodlo, že projekty, na kterých se ušetřilo, budou podrobeny auditu, aby se odhalila případná pochybení bývalých krajských radních.

„Bude těžké dokázat, zda se jednalo o nedbalost nebo úmysl a komu měly jít peníze z předražených projektů do kapsy,“ konstatoval Tichý.
Podle Ivo Tomana se některé projekty budou ještě řešit. „Pro mě velkou záhadou zůstává sanace skládky v Lukavici, tam létají vzduchem miliony,“ uzavřel Ivo Toman.

Lukáš Dubský, Pavla Svítková