Před časem si postavili rodinné domy na lukrativních pozemcích na kraji Pardubic. Teď jim ovšem hrozí, že přímo vedle jejich zahrad vyrostou několikapatrové bytové domy.

Obyvatelé z lokalit Na Babce, Zátiší a Bartoňova, které se nachází v okolí autobusové zastávky Dubina, penzion, se proti tomu chtějí bránit.
Jenže investoři jednají v souladu s územním plánem, který v těchto místech umožňuje sídlištní výstavbu. „Ke změně územního plánu došlo v době, kdy jsme právě stavěli svoje domy. Nikdo si bohužel neuvědomil, co změna územního plánu znamená. Vůbec nás totiž nenapadlo, že by mohli developeři navrhovat v těchto místech taková obrovská monstra,“ uvedl předseda řídící rady Občanského sdružení pro rozvoj Pardubic Bohumír Stojan.

Na místě, kde je v současné době zeleň, by podle plánu investorů mělo vyrůst několik nových obytných domů, z nichž nejvyšší by měl mít čtyři patra. Majitelé rodinných domků se obávají ztráty soukromí. „Navíc se tím znehodnotí majetek obyvatel této lokality a místo parku tady bude zástavba,“ nechal se slyšet jeden z členů občanského sdružení Pavel Lejhanec.

Budou se pak sousedé hádat?

Členka sdružení pro rozvoj Pardubic Marie Drábková se zase obává špatných sousedských vztahů. „Podle návrhů by měla jedna z bytovek vyrůst čtyři metry od plotu mého domu. Bohužel zrovna v těch místech máme zahradní krb, jehož komín bude tak v úrovni oken bytů v prvním patře nového domu. Až v krbu zatopíme, tak kouř půjde přímo do nových bytů. Na to ovšem investoři budoucí nájemníky určitě neupozorní,“ konstatovala Drábková.

Podle předsedy sdružení Bohumíra Stojana už město Pardubice nemůže v této věci skoro nic dělat. „Bylo vydáno územní rozhodnutí, proti kterému jsme se odvolali. Kraj odvolání přezkoumal a vše vrátil zpět na město k novému projednání. Bylo to však kvůli procesním chybám, naše námitky byly zamítnuty,“ řekl Bohumír Stojan.

To potvrzuje i Blanka Venigerová z územně správního oddělení stavebního úřadu. „Šlo o to, že v návrhu domů bylo pět pater místo čtyř. Investor svůj projekt o patro snížil, ale i proti tomuto návrhu přišlo ze strany občanského sdružení odvolání, které teď bude řešit krajský úřad,“ sdělila Venigerová.

„Naší snahou je, aby se změnil vztah radnice k investorům. Město by mělo především chránit svoje obyvatele,“ doplnil Pavel Lejhanec.

Chtějí se bránit dokonce i u soudu!

A jak se chtějí členové sdružení proti plánům developerů bránit? „Dokud to půjde, budeme se odvolávat. Povzbuzením pro nás je obdobný případ v Praze, kde ministerstvo pro místní rozvoj rozhodlo v neprospěch investorů. Jsme ochotni jít klidně i do soudního sporu. Věříme, že máme šanci na úspěch,“ pravil Bohumír Stojan.

Lukáš Dubský